Redakcja Polska

Andrzej Duda spotkał się z szefem NATO. "Polska ważnym gwarantem bezpieczeństwa na wschodniej flance"

14.03.2024 17:03
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że 25 lat po wstąpieniu do Sojuszu Północnoatlantyckiego Polska nie tylko korzysta ze wsparcia w dziedzinie bezpieczeństwa od innych państw Sojuszu, ale sama jest ważnym gwarantem bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO.
Prezydent RP Andrzej Duda (L) i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg (P) na spotkaniu w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli
Prezydent RP Andrzej Duda (L) i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg (P) na spotkaniu w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli PAP/Leszek Szymański

Na konferencji prasowej po spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem w Brukseli Andrzej Duda wskazywał, że obecnie w Polsce jest kilkanaście tysięcy żołnierzy Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Posłuchaj
00:51 12868129_1.mp3 Andrzej Duda forsuje pomysł zwiększenia wydatków krajów NATO na obronność. Polski prezydent proponuje, by nowym celem Sojuszu były nakłady na poziomie nie 2, a 3 procent PKB. Między innymi na ten temat Andrzej Duda rozmawiał w Brukseli z szefem NATO. Materiał Karola Darmorosa (IAR)

 

Podkreślił, że przez 25 lat nasz kraj zbudował sobie silną pozycję w NATO. - Polska jest ważną dzisiaj częścią Sojuszu na wschodniej flance, ważnym gwarantem bezpieczeństwa także dla krajów na wschodniej flance - powiedział Andrzej Duda i zaznaczył, że dziś "nie tylko otrzymujemy bezpieczeństwo od naszych sojuszników, ale także niesiemy to bezpieczeństwo".

Podczas wspólnej konferencji Andrzej Duda wyraził nadzieję, że Ukraina zdoła obronić swoją suwerenność i że rosyjski imperializm zostanie zatrzymany, "by Rosja nie miała nigdy więcej zakusów odbierania innym państwom ich ziemi".

Zaznaczył, że Polacy kilkukrotnie w historii byli okupowani przez Rosję, a określenie "ruski mir" budzi w Polakach trwogę.

- Cieszymy się, że jesteśmy częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego. Chcemy być odpowiedzialni, w znaczeniu odpowiedzialności za własny kraj i własne bezpieczeństwo. Dlatego dziś wydajemy na obronność ponad 4 proc. PKB, modernizujemy polską armię bardzo dynamicznie i będziemy to czynili nadal - zadeklarował.

Apel o podniesienie wydatków na obronność

Prezydent zaapelował do krajów członkowskich NATO o podniesienie wydatków na obronność z 2 do 3 proc. PKB. Jak wskazał, wydatki na poziomie 2 proc. PKB mogły być odpowiednie w 2014 r., kiedy Rosja zaczęła okupację Krymu.

- Dzisiaj, kiedy dwa lata temu Rosja pełnoskalowo zaatakowała Ukrainę, jasną sprawą jest, z czym mamy do czynienia. Potrzebujemy więcej siły, większych zasobów militarnych, więcej amunicji, aktywnej polityki, także badań rozwojowych, jeśli chodzi o nowe rodzaje uzbrojenia, odtworzenia w dużym stopniu przemysłu zbrojeniowego - powiedział Duda.

Jak dodał, oznacza to "zwiększenie wydatków na obronność". - Dlatego apeluję do wszystkich sojuszników, byśmy ten poziom razem wszyscy podnieśli do minimum 3 proc. PKB tak, by nasza polityka bezpieczeństwa stała się efektywna, byśmy byli w stanie zaspokoić własne potrzeby i wspierać naszych sąsiadów na Ukrainie - powiedział prezydent.

Ofensywa dyplomatyczna

Prezydencka wizyta w Brukseli jest kontynuacją podróży dyplomatycznej, związanej właśnie z obronością. Wczoraj Andrzej Duda zakończył wizytę w Stanach Zjednoczonych, gdzie wspólnie z premierem Donaldem Tuskiem spotkał się z prezydentem Joe Bidenem oraz rozmawiał z przedstawicielami Kongresu. Prezydent przekonywał do przyjęcia przez kongresmenów dalszej pomocy finansowej dla Ukrainy, a także przedstawił pomysł zwiększenia do 3 procent PKB wydatków na obronę wśród państw NATO.


IAR/PAP/dad

Polska kupi 96 śmigłowców szturmowych Apache. Andrzej Duda z wizytą w bazie Fort Stewart

14.03.2024 09:19
Polska kupi 96 śmigłowców szturmowych Apache. Na zakończenie wizyty w Stanach Zjednoczonych prezydent Andrzej Duda odwiedził Fort Stewart w stanie Georgia.

Polacy celem rosyjskiej dezinformacji. "Rosji zależy na wywołaniu chaosu"

14.03.2024 12:09
Ukraińskie służby wywiadowcze ostrzegają przed prowadzoną przez Rosję kampanię dezinformacyjną wymierzoną między innymi w Polskę. Operacja pod krytponimem "Perun" ma być w aktywnej fazie, a w jej ramach propagandyści Kremla prowadzą działania informacyjne z myślą o destabilizacji nie tylko Ukrainy, ale i państw zachodnich. Celem są również regiony wewnątrz Rosji.

Rosyjskie serwisy internetowe donoszą o walkach dywersantów na terytorium Rosji

14.03.2024 14:13
Rosyjskie serwisy internetowe informują o walkach dywersantów na terytorium Rosji. Ugrupowania składające się z Rosjan walczących pod ukraińskim dowództwem atakują punkty graniczne używając granatów, moździerzy i wozów bojowych. Wczoraj antyputinowscy ochotnicy z Legionu "Wolność Rosji", Batalionu Syberyjskiego i Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego zapowiedzieli atak na rosyjskie pozycje w obwodzie biełgorodzkim.

Trójkąt Weimarski znów staje się instrumentem polityki międzynarodowej. W piątek rozmowy o Ukrainie

14.03.2024 15:19
Premier Donald Tusk zapowiedział, że podczas zwołanego na piątek w trybie natychmiastowym szczytu Trójkąta Weimarskiego w Berlinie będzie rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem o Ukrainie i blokowaniu pomocy dla niej przez Kongres USA.