Redakcja Polska

Polska nałoży restrykcje na poruszanie się rosyjskich dyplomatów po kraju

27.05.2024 18:02
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski poinformował w poniedziałek w Brukseli, że w związku z udziałem Rosji w wojnie hybrydowej przeciw UE, w tym Polsce, podjął decyzję o nałożeniu restrykcji na poruszanie się dyplomatów rosyjskich po kraju.
Jak informują rosyjskie media niezależne, placówki dyplomatyczne Rosji w krajach Europy, to de facto rezydentury wywiadu
Jak informują rosyjskie media niezależne, placówki dyplomatyczne Rosji w krajach Europy, to de facto rezydentury wywiaduIrina Borsuchenko/ Shutterstock

Szef MSZ zapowiedział, że ambasada rosyjska dostanie wkrótce notę w tej sprawie. - Będą to decyzje zarówno, jeśli chodzi o samą ambasadę, jak również personel konsularny Federacji Rosyjskiej w Polsce - poinformował.

Posłuchaj
00:18 13006451_2.mp3 Szef MSZ powiedział podczas wizyty w Brukseli, że ambasada rosyjska otrzyma w tej sprawie pismo, a ograniczenia będą dotyczyły zarówno ambasady jak i konsulatów (IAR)

 

Dyplomaci rosyjscy będą mogli się poruszać wyłącznie w ramach Mazowsza, a konsulowie jedynie w województwach, w których urzędują. Będzie to dotyczyło dyplomatów z wyjątkiem ambasadora.

Polska nie jest jedyna

Jak dodał Sikorski, Polska nie jest jedynym krajem UE, który wprowadził tego typu ograniczenia. Inne państwa UE już mają takie przepisy. - Liczymy, że kolejne pójdą naszym śladem - dodał Sikorski, podkreślając, że to decyzje, które leżą w gestii państw członkowskich.


Posłuchaj
00:14 13006451_1.mp3 Radosław Sikorski podkreślił, że każde państwo samodzielnie podejmie decyzje wobec rosyjskich dyplomatów (IAR)

 

Polska zmuszona była wprowadzić ograniczenia, zwłaszcza że ma dowody na to, że państwo rosyjskie bierze udział w autoryzowaniu dywersji także na terytorium naszego kraju. Podobną kampanię Rosja prowadzi w całej Unii Europejskiej.

- W Polsce już doszło do aresztowania człowieka, który o mało co nie przeprowadził ataku dywersyjnego, a są już kolejni podejrzani. Mamy nadzieję, że Federacja Rosyjska potraktuje to (restrykcje - PAP) jako bardzo poważny sygnał ostrzegawczy - powiedział Sikorski.

Polityk w poniedziałek wziął udział w posiedzeniu unijnych ministrów spraw zagranicznych w Brukseli.

IAR/PAP/dad

Ukraińskie drony uderzyły 1800 km od frontu, w głębi Rosji

27.05.2024 12:09
Ukraińskie drony uderzyły w rosyjski system wczesnego ostrzegania o ataku jądrowym - informują niezależne serwisy internetowe. "Ukraińska Prawda" podkreśla, że bezzałogowce doleciały aż do Orska, oddalonego od rosyjsko-ukraińskiej granicy o prawie 1800 kilometrów.

Szef NATO Jens Stoltenberg w Sofii: Zachodnie limity nie mogą wiązać rąk Ukrainie

27.05.2024 13:51
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że limity narzucane przez zachodnie państwa pomagające Ukranie, wiążą temu krajowi ręce. W stolicy Bułgarii - Sofii odbywa się wiosenna sesja plenarna Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.

Program "Tarcza Wschód". Fortyfikacje, zapory i najnowocześniejsze systemy monitorowania

27.05.2024 15:31
Systemy wykrywania i ostrzegania, wysunięte bazy, węzły logistyczne, umocnienia czy systemy antydronowe - to elementy programu "Tarcza Wschód" przedstawionego w poniedziałek przez kierownictwo MON i Sztabu Generalnego. Program ma zostać zrealizowany do 2028 roku i kosztować ok. 10 mld zł.