Redakcja Polska

Putin witany w Korei niczym pierwszy sekretarz ZSRR. Usłyszał słowa poparcia dla inwazji na Ukrainę

19.06.2024 13:09
Korea Północna popiera rosyjską inwazję na Ukrainę. Takie zapewnienie usłyszał Władimir Putin od północnokoreańskiego dyktatora Kim Dzong Una. Rosyjski dyktator przebywa w Korei Północnej, gdzie podpisał pakt o „partnerstwie strategicznym” Moskwy z Pjongjangiem.
Władimir Putin i Kim Dzong Un
Władimir Putin i Kim Dzong UnPAP/EPA/KRISTINA KORMILITSYNA / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Eksperci wojskowi przypominają, że Korea Północna dostarcza Rosji pociski artyleryjskie oraz rakiety. W zamian Rosja pomaga Korei Północnej w pracach nad programem rakietowym, objętym międzynarodowymi sankcjami. 

Posłuchaj
00:43 13049227_1.mp3 Korea Północna popiera rosyjską inwazję na Ukrainę. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

Wizyta Władimira Putina w Pjongjangu przypominała podróże zagraniczne sowieckich dygnitarzy. Były uściski na czerwonym dywanie, wielokrotne zapewnienia o wzajemnym szacunku i współpracy, a także wymiana upominków.

Władimir Putin podarował Kim Dzong Unowi luksusową limuzynę rosyjskiej produkcji Aurus. Niezależni obserwatorzy zwracają uwagę, że międzynarodowe sankcje wprowadzone przez Radę Bezpieczeństwa ONZ zakazują dostarczania do Korei Północnej aut klasy luksusowej.

Umowa o współpracy 

Rosyjskie agencje informowały również, że Korea Północna i Rosja podpisały pakt o partnerstwie strategicznym. "Prezydent Rosji Władimir Putin i przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zakończyli rozmowy w cztery oczy, które trwały około dwóch godzin" - podały kremlowskie kanały informacyjne. Przywódca Rosji przebywa z wizytą z Pjongjangu po raz pierwszy od 24 lat.

Wcześniej Władimir Putin wyraził nadzieję, że jego kolejne spotkanie z Kim Dzong Unem odbędzie się w Moskwie. Kim Dzong Un stwierdził z kolei, że stosunki pomiędzy krajami wkraczają na nowy poziom.

W ocenie części komentatorów Rosja potrzebuje broni i amunicji od północnokoreańskiego reżimu, głownie rakiet i pocisków artyleryjskich. Korea Północna, podobnie jak Iran, otwarcie wspiera rosyjską inwazję na Ukrainę i dostarcza broń armii agresora.

IAR/dad

Podział stanowisk w Brukseli. Donald Tusk popiera Ursulę von der Leyen i Kaję Kallas

17.06.2024 15:33
Premier Donald Tusk powiedział, że Ursula von der Leyen to dobra kandydatka dla Polski na drugą kadencję przewodniczącej Komisji Europejskiej. Szef polskiego rządu wyraził nadzieję, że Niemka otrzyma poparcie unijnych przywódców. 

Raport NATO: 23 kraje przeznaczają na obronę co najmniej 2% PKB. Liderem – Polska

18.06.2024 13:00
23 kraje NATO przeznaczają na obronę wymagane co najmniej 2 procent swojego PKB. To rekordowa liczba. Polska pozostaje liderem rankingu już drugi rok z rzędu z wydatkami na poziomie 4,12 procent PKB. Tak wynika z raportu opublikowanego przez kwaterę główną Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Bez porozumienia na szczycie UE ws. najważniejszych stanowisk

18.06.2024 10:58
Bez porozumienia w sprawie najważniejszych stanowisk w Unii na szczycie w Brukseli. Przywódcy 27-mki nie uzgodnili kto stanie na czele Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej i unijnej dyplomacji. Potwierdził to obecny przewodniczący Rady Charles Michel. - To była dobra dyskusja, która szła w dobrym kierunku. Partie polityczne przedstawiły swoje propozycje i będziemy w najbliższych dniach pracować, by przygotować decyzję do zatwierdzenia - powiedział szef Rady Europejskiej.