Redakcja Polska

Mniej liczny rząd i dwa „superresorty” - w środę premier przedstawi nową Radę Ministrów

22.07.2025 11:06
W ramach rekonstrukcji, której szczegóły zostaną ogłoszone w środę, rząd ma zostać „odchudzony” m.in. o ministrów bez teki. Niemal pewne jest, że powstaną dwa nowe, duże resorty: gospodarczy i energetyczny. Tym pierwszym miałby pokierować szef Ministerstwa Finansów Andrzej Domański.
Posiedzenie rządu Donalda Tuskazdjęcie ilustracyjne
Posiedzenie rządu Donalda Tuska/zdjęcie ilustracyjne Anita Walczewska/East News

Oficjalnie środowy termin rekonstrukcji na portalu X w poniedziałek potwierdził rzecznik rządu Adam Szłapka. „Premier ogłosi skład nowej Rady Ministrów w środę o godzinie 10.00” - napisał.

Wcześniej do sprawy w Radiu Zet odniósł się wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. – Myślę, że część ministrów bez teki zakończy swoje urzędowanie, część zostanie przesunięta na stanowiska sekretarzy bądź podsekretarzy stanu w ministerstwach. W niektórych resortach dojdzie do zmiany na poziomie personalnym - mówił. Potwierdził również krążącą od dłuższego czasu w mediach informację, że w rządzie powstaną dwa duże resorty – jeden ma odpowiadać za gospodarkę, drugi za energetykę.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że najbardziej prawdopodobnym kandydatem do pokierowania „superresortem” gospodarczym, który mógłby wchłonąć dotychczasowe resorty finansów oraz rozwoju i technologii, jest obecny szef MF Andrzej Domański. O szefowanie drugiemu, który miałby częściowo wchłonąć kompetencje nawet pięciu ministerstw, w tym typowanego do likwidacji Ministerstwa Przemysłu, mieli walczyć politycy PSL.

– Nawet nie o to chodzi, że to będą „superresorty”. Chodzi o to, że one będą kumulowały sprawy porozrzucane w tej chwili w czterech czy pięciu resortach. Będzie to bardziej przejrzyste – mówił dziennikarzom w lipcu współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

Zgodnie z deklaracjami rządu, celem rekonstrukcji ma być efektywniejsza i skuteczniejsza praca Rady Ministrów. Łączna liczba ministrów i wiceministrów miałaby spaść poniżej 100. - Będziemy mieli nie jeden z największych rządów w Europie, tylko jeden z najmniejszych rządów w Europie, jeśli chodzi o strukturę rządu – zapowiadał w lutym premier Donald Tusk.

Pod znakiem zapytania znalazła się przyszłość wielu ministrów bez teki. Według nieoficjalnych informacji mediów swoje stanowiska stracić mają: ministra ds. równości Katarzyna Kotula (Nowa Lewica), ministra da. społeczeństwa obywatelskiego Adriana Porowska (Polska 2050) oraz ministra ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz (KO).

W gronie osób, których dymisja jest bardzo prawdopodobna, znalazł się minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk oraz minister rolnictwa Czesław Siekierski (obaj z PSL). Przez długi czas do dymisji typowana była również ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050), jednak obecnie wszystko wskazuje na to, że w rządzie pozostanie. Słabą pozycję mają m.in. minister sportu i turystyki Sławomir Nitras (KO) oraz ministra edukacji Barbara Nowacka (KO), którzy zaangażowali się w kampanię prezydencką Rafała Trzaskowskiego.

Z nieoficjalnych informacji wynika też, że po rekonstrukcji nadzór nad strategicznymi spółkami Skarbu Państwa ma objąć Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Obecnie większość kluczowych spółek Skarbu Państwa podlega Ministerstwu Aktywów Państwowych. Nad niektórymi – jak np. tymi związanymi z obronnością – nadzór sprawuje MON, a nad innymi, jak np. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych – MSWiA.

Do istotnej zmiany dotyczącej funkcjonowania rządu doszło już na początku lipca, kiedy stanowisko rzecznika rządu objął minister ds. UE Adam Szłapka. Obecnie łączy on jeszcze obie funkcje, ale nieoficjalnie wiadomo było, że to jedynie stan przejściowy. Według informacji PAP jednym z rozważanych scenariuszy ma być ten, w którym po rekonstrukcji pierwszą osobą odpowiedzialną za prowadzenie polityki europejskiej będzie premier Donald Tusk, a drugą – sekretarz stanu w KPRM Ignacy Niemczycki, dotychczas również zajmujący się tą tematyką.

Premier Donald Tusk zadeklarował też wprost, że w ramach rekonstrukcji nie przewiduje stanowiska wicepremiera dla Polski 2050. Według doniesień „Faktów” TVN24 tekę wicepremiera miałby za to otrzymać szef resortu dyplomacji Radosław Sikorski.

Obecnie funkcje wicepremierów pełnią: Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) oraz Krzysztof Gawkowski (Nowa Lewica). Szefowa MFiPR, wiceprzewodnicząca Polski 2050 Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, która w sobotę rozmawiała z Tuskiem, poinformowała w poniedziałek, że Polska 2050 oczekuje przyznania jej tego stanowiska w listopadzie, gdy zgodnie z umową koalicyjną lider Polski 2050 Szymon Hołownia ma przestać pełnić funkcję marszałka Sejmu.


PAP/ho


"Mosty do Polski". Ważna debata podczas Polonia Camp 2025

21.07.2025 14:38
Tysiąc młodych osób z 46 krajów spotkało się w Warszawie na Polonia_Camp 2025, największym jak dotąd światowym zjeździe młodej Polonii. Były to cztery dni budowania relacji, zdobywania wiedzy i obcowania z kulturą ojczystą. Podczas spotkania  odbył się m.in. panel „Mosty do Polski”, z udziałem Anny Sochańskiej, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Nie żyje generał Waldemar Skrzypczak. Odszedł w wieku 69 lat

21.07.2025 21:33
W wieku 69 lat zmarł generał Waldemar Skrzypczak. O jego śmierci poinformował w poniedziałek wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. "To ogromna strata dla bliskich i dla naszej rodziny wojskowej" - podkreślił minister obrony.

Wołodymyr Zełenski: na środę zaplanowano spotkanie ze stroną rosyjską w Turcji

22.07.2025 08:30
Spotkanie ze stroną rosyjską w Turcji zaplanowano na środę - przekazał w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RNBiO) Rustemem Umierowem.