Redakcja Polska

"To agresja na Polskę". Komisja Europejska o sytuacji na granicy z Białorusią

30.08.2021 14:41
Sytuacja na granicy z Białorusią to agresja na Polskę - oświadczył rzecznik Komisji Europejskiej. Adalbert Jahnz powtórzył negatywne stanowisko Brukseli dotyczące podsycania przez Białoruś kryzysu migracyjnego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneHadrian/ Shutterstock

 - To próba instrumentalnego wykorzystania ludzi przez kraj trzeci dla celów politycznych, co stanowczo odrzucamy i określamy to mianem agresji - dodał rzecznik. Poinformował też, że Komisja jest w tej sprawie w kontakcie z polskimi władzami.

Od prawie dwóch miesięcy Bruksela niezmiennie krytykuje władze w Mińsku. Unijna komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson mówiła w lipcu w Parlamencie Europejskim, że Białoruś pomaga w organizowaniu przylotów nielegalnych migrantów, a potem ułatwia im przekraczanie granicy z Polską, Litwą oraz Łotwą.

W ubiegłym tygodniu komisarz podkreśliła, że sytuacja na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej z Białorusią to nie kwestia migracji, ale element agresji Łukaszenki wobec trzech tych trzech krajów z zamiarem destabilizacji sytuacji we Wspólnocie. Takie jest też stanowisko krajów członkowskich.

Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka informowała w ubiegłym tygodniu, że rozpoczęły się prace w Unii nad sankcjami. Na czarną listę mają być wpisani pracownicy służb granicznych Białorusi odpowiedzialni za próby wywołania kryzysu migracyjnego.

IAR/ho

Ponad sto osób z rodzinami otrzymało wsparcie w Centrum Pomocy Polakom na Białorusi

29.08.2021 18:13
- Około stu osób i ich rodziny znalazło wsparcie w działającym w Białymstoku Centrum Pomocy Polakom na Białorusi i uciekającym przed reżimem - poinformowała Anna Kietlińska, prezes podlaskiego oddziału stowarzyszenia Wspólnota Polska, przy którym działa to centrum.

"Łukaszenka przegra, bo UE wyciągnęła wnioski z kryzysu migracyjnego". Wiceszef MSZ o sytuacji na granicy

30.08.2021 13:00
- Cel Aleksandra Łukaszenki, w najprostszych słowach, to dążenie do destabilizacji UE, w szczególności tych krajów, które postrzega jako swoich wrogów, czyli przede wszystkim Polski i Litwy - mówi w "Polska Times" wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Polska policja pomoże zabezpieczać litewską granicę. Szef MSWiA: mamy do czynienia z odwetem białoruskiego reżimu

30.08.2021 13:57
- Na granicach Polski i Litwy mamy do czynienia cyniczną grą białoruskiego reżimu. To odwet, zemsta za to, że państwo polskie i państwo litewskie stały się bezpiecznymi miejscami schronienia dla przedstawicieli opozycji białoruskiej - podkreślił szef MSWiA Mariusz Kamiński.