Redakcja Polska

Mateusz Morawiecki o sytuacji na Ukrainie: chcąc pokoju, trzeba się szykować na wojnę

14.02.2022 09:04
Wszyscy mamy nadzieję na rozwiązania pokojowe, ale wiemy, że chcąc pokoju, trzeba się szykować na wojnę. Im lepiej Polska i wschodnia flanka NATO, ale też Ukraina, będą uzbrojone, tym mniejszy będzie apetyt Kremla – ocenił w wywiadzie dla "Sieci” premier Mateusz Morawiecki.
Premier Mateusz Morawiecki: Polski Ład to największa zmiana podatkowa od 30 lat
Premier Mateusz Morawiecki: Polski Ład to największa zmiana podatkowa od 30 latAdam Guz/KPRM

Na pytanie, czy Polska przekazuje Ukrainie broń, szef rządu odparł, że tak, podobnie jak Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone. "Przekazujemy broń defensywną, by nasz sąsiad mógł się bronić przed agresją rosyjską" – stwierdził.

Zaznaczył, że wszyscy mamy nadzieję na rozwiązania pokojowe, ale też wszyscy wiemy, że chcąc pokoju, trzeba się szykować na wojnę.

Silna wchodnia flanka - kluczowa

"Im lepiej Polska i wschodnia flanka NATO, ale też Ukraina, będą uzbrojone, tym mniejszy będzie apetyt Kremla, żeby atakować i agresywną, neoimperialną polityką niszczyć aspiracje suwerennych państw. To jest nasza odpowiedź, w którą wpisuje się też przygotowana przez wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego Ustawa o obronie ojczyzny, która ma radykalnie podnieść nasz potencjał militarny, obronny" – powiedział premier.

Pytany, czy jesteśmy gotowi na ewentualną wielką falę migracyjną z Ukrainy, czy wiemy, co może się stać, jeśli Rosja pełnoskalowo uderzy na Ukrainę, szef rządu odparł: "miejmy nadzieję, że do takiego uderzenia nie dojdzie".

Morawiecki: przygotowujemy się na uchodźców

"Jednak jeżeli nastąpiłaby agresja, to przygotowujemy się na przyjmowanie uchodźców z Ukrainy" – powiedział.

"Przygotowujemy logistykę, by ewentualne tego typu ruchy migracyjne były jak najlepiej zaabsorbowane przez Polskę. Ale też posłaliśmy cały konwój na Ukrainę, bo w takich sytuacjach pierwszym etapem są migracje wewnętrzne, gdzie potrzeba też kontenerów, łóżek, artykułów pierwszej potrzeby, by ludzie wygnani z domów lub uciekający przed wojną mogli znaleźć schronienie" - dodał. 


PAP/dad

80. lat temu powstała Armia Krajowa. W Warszawie oddano hołd jej żołnierzom

13.02.2022 17:39
14 lutego przypada 80. rocznica utworzenia Armii Krajowej. Przekształcona ze Związku Walki Zbrojnej stała się największym podziemnym wojskiem w okupowanej Europie. W ramach uroczystości odbyła się ceremonia nadania symboliki wojskowej jednostkom Wojsk Obrony Terytorialnej dziedziczącym tradycje AK.

Polskie Radio z nominacjami do Mobile Trends Awards 2021. Agnieszka Kamińska: to wielka radość i duma

13.02.2022 21:58
Prezes Polskiego Radia podkreśliła, że trzy nominacje do Nagród Mobile Trends Awards 2021 dla publicznego nadawcy to wielka radość, zaszczyt i duma. - Ogromnie się cieszę - powiedziała Agnieszka Kamińska.

Wszyscy Irlandczycy mają opuścić Ukrainę. Rekomendacja MSZ Irlandii

13.02.2022 22:37
Irlandzkie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat, by wszyscy obywatele Irlandii przebywający na Ukrainie opuścili ten kraj. To oczywiście w związku z możliwą inwazją Rosji.