Redakcja Polska

Prezydent USA Joe Biden wprowadza kolejne sankcje na Rosję

22.02.2022 21:36
Prezydent USA Joe Biden ogłosił we wtorek nałożenie "całkowitych, blokujących" sankcji na dwa rosyjskie banki i obrót rosyjskimi obligacjami, a także zapowiedział wysłanie dodatkowych sił i sprzętu do państw bałtyckich.
Prezydent USA Joe Biden
Prezydent USA Joe Biden PAP/EPA/Oliver Contreras / POOL

Joe Biden podkreślił, że jest to pierwsza transza sankcji w odpowiedzi na uznanie przez Moskwę niepodległości samozwańczych, separatystycznych "republik" w ukraińskim Donbasie.

"Odcięcie od zachodniego finansowania"

Sankcje obejmą państwowy Wnieszekonombank (WEB) i wojskowy Wojenprombank, a także wszelki obrót rosyjskimi obligacjami państwowymi. W środę USA mają nałożyć sankcje na przedstawicieli rosyjskich elit.

Prezydent Stanów Zjednoczonych podkreślił, że jest to odpowiedź na dotychczasowy rozwój agresji przeciwko Ukrainie, a sankcje będą zaostrzane wraz z jej postępem.

Prezydent USA Joe Biden przyznał we wtorek, że amerykańska gospodarka może odczuć koszty nakładanych na Rosję sankcji, zapowiedział jednak podjęcie działań, by ograniczyć m.in. wzrost cen energii.

"Obrona wolności ma swój koszt"

"Obrona wolności będzie miała swój koszt także dla nas. Musimy szczerze to powiedzieć" - powiedział Biden w przemówieniu w Białym Domu, wskazując m.in. na ceny surowców.

Jednocześnie ogłosił, że jego administracja "realizuje plan w koordynacji z dużymi producentami i konsumentami ropy w kierunku zbiorowej inwestycji, aby zapewnić stabilność globalnych zapasów energii".

Prezydent zapowiedział też wysłanie dodatkowych sił i sprzętu na Litwę, Łotwę i do Estonii, zaznaczając, że zostaną one przemieszczone z innych miejsc w Europie.

Uznanie przez Moskwę "republik ludowych" w Donbasie jest początkiem nowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę, ale nadal uważamy, że Rosja sięgnie znacznie dalej - powiedział we wtorek prezydent USA Joe Biden. Zapowiedział, że jeśli do tego dojdzie, Rosję spotkają dodatkowe, ostrzejsze sankcje.

"Wciąż uważamy, że Rosja jest przygotowana, by pójść znacznie dalej, by rozpocząć potężny atak wojskowy przeciwko Ukrainie. Mam nadzieję, że się mylę" - powiedział Biden podczas przemówienia w Białym Domu, dodając, że zagrożone są największe ukraińskie miasta, w tym Kijów.

Prezydent USA zauważył, że wskazuje na to m.in. poniedziałkowe przemówienie rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, które było "bezpośrednim atakiem na prawo Ukrainy do istnienia".

"On pośrednio zagroził terytoriom wcześniej kontrolowanym przez Rosję, w tym państwom, które są dziś kwitnącymi demokracjami i członkami NATO, o ile jego ekstremalne żądania nie zostaną spełnione" - podkreślił przywódca.


IAR/PAP/ho

Zbigniew Rau o działaniach Rosji: kolejne bardzo jaskrawe odejście od zasad prawa międzynarodowego

22.02.2022 13:10
To kolejne bardzo jaskrawe odejście od zasad prawa międzynarodowego; naruszenie integralności Ukrainy, w połączeniu z presją militarną, prowadzi do załamania dotychczasowej architektury bezpieczeństwa - podkreślił we wtorek szef polskiego MSZ Zbigniew Rau w Brukseli.

Agresja Rosji na Ukrainę. Niemcy wstrzymują certyfikację Nord Stream 2

22.02.2022 16:11
- Wstrzymujemy certyfikację Nord Stream 2 z powodu ostatnich działań Rosji - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Jest zgoda UE na sankcje wobec Rosji. Szefowa KE: wejdą w życie bardzo szybko

22.02.2022 19:46
Kraje UE wyraziły zgodę na sankcje za uznanie przez Moskwę dwóch samozwańczych republik w ukraińskim Donbasie oraz wprowadzenie tam rosyjskich wojsk. Decyzję podjęli ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów na nadzwyczajnym spotkaniu w Paryżu. Z zadowoleniem przyjęła ją szefowa KE Ursula von der Leyen, która zapowiedziała, że sankcje zostaną zatwierdzone i wejdą w życie bardzo szybko.