Redakcja Polska

PE wezwał do natychmiastowego, całkowitego embarga na surowce energetyczne z Rosji

07.04.2022 14:01
Parlament Europejski wezwał do natychmiastowego, całkowitego embarga na import ropy, gazu i węgla oraz paliwa nuklearnego z Rosji. Deputowani zdecydowaną większością głosów przyjęli rezolucję, w której domagają się surowych sankcji wobec Rosji za napaść na Ukrainę. Za przyjęciem dokumentu było 513 europosłów, 22 przeciwko, 19 wstrzymało się od głosu.
Audio
  • PE wezwał do natychmiastowego, całkowitego embarga na surowce energetyczne z Rosji. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
PE wezwał do natychmiastowego, całkowitego embarga na surowce energetyczne z Rosji
PE wezwał do natychmiastowego, całkowitego embarga na surowce energetyczne z RosjiShutterstock/Alexandros Michailidis

Europosłowie, wzywając do natychmiastowego wstrzymania importu z Rosji surowców energetycznych, podkreślili, że taka decyzja powinna iść w parze z zapewnieniem bezpieczeństwa dostaw energii do Unii Europejskiej. Ponadto w rezolucji jest wezwanie do rezygnacji nie tylko z Nord Stream 2, lecz także Nord Stream 1. Po raz pierwszy od wielu lat w rezolucji Europarlamentu pojawił się apel dotyczący porzucenia także pierwszej odnogi Gazociągu Północnego. Nie dalej jak miesiąc temu próba wpisania tego do rezolucji przez polskich deputowanych zakończyła się niepowodzeniem.

W przyjętym dziś dokumencie zapisano też, że sankcje wobec Rosji mogą być zniesione, jeśli podejmie ona działania na rzecz przywrócenia niepodległości, suwerenności, oraz integralności terytorialnej Ukrainy w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową i wycofania wojsk z terytorium Ukrainy.


PAP/dad

Rozpoczął działalność portal z największą w Polsce bazą archiwaliów społecznych

07.04.2022 11:28
W Warszawie rozpoczął działalność portal zbioryspoleczne.pl. Platforma, powołana przez Centrum Archiwistyki Społecznej, zebrała w jednym miejscu ponad 100 tys. rozproszonych dotąd materiałów - fotografii z archiwów społecznych i nagrań historii mówionej.

"Niemcy utuczyli rosyjską bestię". Prof. Bogdan Musiał o wojnie na Ukrainie

07.04.2022 13:04
Trudno się było spodziewać, aby armia rosyjska nagle stała się rycerska, bo ona nigdy taka nie była i nie sądzę, że szybko będzie - mówi dyrektor Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego profesor Bogdan Musiał. - Nikt, kto chociaż trochę zna historię nie powinien być zdziwiony, że Rosjanie popełnili zbrodnie takie, jak w Buczy - dodaje.

Trwa 3. Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach "Echa Katynia"

07.04.2022 13:30
23 filmy fabularne i dokumentalne zostaną zaprezentowane podczas rozpoczętego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach "Echa Katynia". Festiwal jest organizowany on-line przez Instytut Pamięci Narodowej.