Redakcja Polska

Kary za Turów. Polska zaskarżyła decyzję ws. potrąceń z unijnych funduszy

26.04.2022 17:38
Do unijnego sądu w Luksemburgu wpłynęła skarga Polski na decyzję Komisji Europejskiej o potrącenie funduszy w ramach niespłaconej kary za kontynuowanie wydobycia w kopalni Turów. Rząd w Warszawie wniósł o stwierdzenie nieważności decyzji KE dotyczącej uszczuplenia puli pieniędzy za okres od 20 września ubiegłego roku do 17 stycznia tego roku.
Audio
  • Do Sądu UE wpłynęła skarga Polski na decyzję Komisji o potrącenie funduszy za kary za Turów. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Do Sądu UE wpłynęła skarga Polski na decyzję Komisji o potrącenie funduszy za kary za Turów
Do Sądu UE wpłynęła skarga Polski na decyzję Komisji o potrącenie funduszy za kary za TurówPeteri/Shutterstock

Sprawa Turowa została wykreślona przez unijny Trybunał Sprawiedliwości w lutym tego roku po porozumieniu Polski z Czechami. Wtedy też zostało wstrzymane naliczanie kary za kontynuowanie wydobycia w kopalni Turów nałożone we wrześniu przez wiceprezes Trybunału na wniosek Czech.

Polski rząd podkreślał, że nie zaprzestanie wydobycia, bo Turów dostarcza do 7 procent energii w kraju. Jeśli chodzi o kary już naliczone od września, to Komisja Europejska uważa, że muszą być spłacone i rozpoczęła procedurę potrącania z unijnych funduszy. Polskie władze podkreśliły, że będą domagać anulowania kar i podejmą wszelkie środki prawne i polityczne.


IAR/dad

W Warszawie uczczono 80. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową

26.04.2022 15:00
80. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową uczczono we wtorek w Zamku Królewskim w Warszawie. "Widzimy w państwu przewodników pośród dzisiejszych wyzwań i zagrożeń - napisał prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do weteranów AK, odczytanym podczas uroczystości.

36 lat temu doszło do katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu

26.04.2022 17:30
Wybuch w Czarnobylu został zakwalifikowany do siódmego, najwyższego stopnia w międzynarodowej skali zdarzeń jądrowych i radiologicznych INES

Piotr Skwieciński: wielu Rosjan przyjęło narrację propagandy. Mówią o eksterminacji Ukraińców

26.04.2022 15:52
Propaganda rosyjska i myślenie bardzo wielu Rosjan z łatwością zmieniły się z narracji o wyzwalaniu Ukraińców na: "eksterminujemy Ukraińców" - powiedział szef Instytutu Polskiego w Moskwie Piotr Skwieciński, jeden z wydalonych przez Moskwę polskich dyplomatów.