Redakcja Polska

Szef MSZ w Turcji: Rosję można skutecznie odstraszyć tylko poprzez naszą jedność

27.05.2022 14:39
Współpraca wojskowa i regionalna, zbliżający się szczyt NATO oraz zagrożenie ze strony Rosji były tematami rozmów ministrów spraw zagranicznych Polski, Turcji i Rumunii w Stambule. Zbigniew Rau podczas wizyty podkreślał, że Polska, Rumunia i Turcja wyrażają swoje polityczne, gospodarcze, wojskowe i humanitarne wsparcie dla Ukrainy. 
Minister Zbigniew Rau i szef MSZ Turcji Mevlutem Cavusoglu
Minister Zbigniew Rau i szef MSZ Turcji Mevlutem CavusogluFoto: Twitter/MSZ_RP

Szef polskiej dyplomacji uczestniczy w piątek Stambule w spotkaniu trilogu Polska-Rumunia-Turcja. Na wspólnej konferencji prasowej z szefem MSZ Turcji Mevlutem Cavusoglu oraz ministrem spraw zagranicznych Rumunii Bogdanem Aurescu, Rau poinformował, że tematem rozmów było m.in. "polityczne, gospodarcze, wojskowe i humanitarne wsparcie dla Kijowa". ".

- Ważną częścią naszego spotkania było wsparcie dla bohaterskiej ludności Ukrainy, która broni swojej wolności, ale też bezpieczeństwa naszych państw - powiedział. - Zgodziliśmy się co do tego, że Rosję można skutecznie odstraszyć tylko poprzez naszą jedność - zaznaczył.

"Mierzymy się z agresywną kombinacją zagrożeń, które stanowią ryzyko dla NATO"

Szef polskiej dyplomacji podkreślił również, że "mierzymy się z agresywną kombinacją zagrożeń, które stanowią ryzyko dla NATO". - Skupialiśmy się także nad tym, jak wzmocnić i zaadaptować NATO do wymogów nowej rzeczywistości - dodał.

Zbigniew Rau powiedział, że wraz z szefami MSZ Turcji i Rumunii potwierdzili, iż będą nadal "wspierać, chronić i wzmacniać NATO i więzi, które stanowią kręgosłup tego sojuszu". - Potwierdziliśmy nasze silne zaangażowanie w bezpieczeństwo i stabilizację na poziomie regionalnym od Morza Bałtyckiego poprzez Morze Śródziemne po Morze Czarne - powiedział szef MSZ.

Przypomniał, że w czerwcu ma zostać przyjęta nowa koncepcja strategicznego odstraszania sojuszu, a także do aplikują do niego Szwecja i Finlandia. - Będziemy dalej wspierać, chronić i wzmacniać relacje transatlantyckie, które są kręgosłupem NATO - mówił. Powiedział, że trzy kraje są zwolennikami przekształcenia obecności wojsk sojuszniczych na flance wschodniej na obecność stałą.

Dodał, że trilog Polska-Rumunia-Turcja jest formatem, który "łączy trzech bardzo ważnych członków NATO, którzy na poważnie traktują kwestie bezpieczeństwa". Zaznaczył, że piątkowe spotkanie jest jubileuszowe. - Współpracujemy w ramach współpracy trójstronnej już od 10 lat; regularne spotkania między naszymi krajami dają unikatową perspektywę na rolę NATO w tych trudnych czasach - powiedział Zbigniew Rau.

Ankara wspiera integralność terytorialną Ukrainy

Bogdan Aurescu, szef rumuńskiego MSZ mówił m.in. o potrzebie określenia w dokumentach strategicznych NATO Rosji jako zagrożenia oraz o wzmacnianiu wschodniej flanki Sojuszu. Dodał, że przedmiotem rozmów było też zapewnienie transportu dla produktów żywnościowych z Ukrainy, które przez blokadę czarnomorskich portów nie są w stanie dotrzeć na światowe rynki.

Szef tureckiej dyplomacji, Mevlut Cavusoglu powiedział, że Ankara wspiera integralność terytorialną Ukrainy. Dodał, że przekazał przedstawicielom Polski i Rumunii oczekiwania swojego kraju związane ze zbliżającym się szczytem NATO.

Szczyt NATO planowany jest na koniec czerwca. W jego trakcie ma m.in. zapaść decyzja o przyjęciu do sojuszu Szwecji i Finlandii. Do takiej decyzji potrzebna jest zgoda wszystkich członków Sojuszu. Turcja oczekuje od krajów skandynawskich m.in. zniesienia embarga na broń.

Na marginesie wizyty minister Rau przeprowadzi także bilateralne konsultacje polsko-tureckie i polsko-rumuńskie.

IAR/PAP/ho

Prezydent Wołodymyr Zełenski w parlamencie Łotwy

27.05.2022 09:15
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu przed parlamentem Łotwy podkreślił, że na Ukrainie rozstrzyga się los wszystkich Europejczyków.

Stała obecność wojsk USA w Polsce. Nieoficjalnie: zapadła decyzja

27.05.2022 11:00
Jak informuje portal polskatimes.pl, powołując się na "źródła z kręgów rządowych", w Waszyngtonie zapadła decyzja, że obecność sił amerykańskich w Polsce będzie miała stały charakter. Do naszego kraju trafia już sprzęt potrzebny w związku z tym żołnierzom ze Stanów Zjednoczonych.

CNN: Stany Zjednoczone mogą wysłać na Ukrainę systemy rakietowe dalekiego zasięgu

27.05.2022 12:00
Stany Zjednoczone przygotowują się do wysłania zaawansowanych systemów rakietowych dalekiego zasięgu na Ukrainę na prośbę władz w Kijowie; może to zostać ogłoszone w przyszłym tygodniu - informuje w piątek CNN za anonimowymi przedstawicielami amerykańskiej administracji.