Redakcja Polska

Będzie siódmy pakiet sankcji wobec Rosji? "Wspólnota musi wziąć głębszy oddech"

08.06.2022 13:29
Unia Europejska, po przyjęciu w ubiegłym tygodniu szóstego pakietu sankcji wobec Rosji, robi przerwę. - Wspólnota musi wziąć głębszy oddech - komentują unijni dyplomaci w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką.
Audio
  • UE po przyjęciu szóstego pakietu sankcji wobec Rosji, robi chwilę przerwy. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Siódmy pakiet sankcji wobec Rosji? Ustalenia korespondentki Polskiego Radia
Siódmy pakiet sankcji wobec Rosji? Ustalenia korespondentki Polskiego RadiaAlexandros Michailidis/ Shutterstock

Eksperci podkreślają, że jeśli prace zostaną wznowione, to powinny skoncentrować się na wyeliminowaniu luk w obecnych restrykcjach. Polska i kraje bałtyckie naciskają, by nie zwalniać tempa i nałożyć embargo na import gazu z Rosji.

Posłuchaj
00:55 11781028_1.mp3 UE po przyjęciu szóstego pakietu sankcji wobec Rosji robi chwilę przerwy. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

- Gaz musi być następny w kolejce - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia jeden z dyplomatów. Dodał, że temat siódmego pakietu sankcji został już wywołany, ale też przyznał, że decyzje raczej szybko nie zapadną, biorąc pod uwagę trudne negocjacje w sprawie szóstego pakietu sankcyjnego, przewidującego częściowe embargo na import ropy.

Co może więc być w kolejnym pakiecie oprócz gazu? Tomasz Włostowski, prawnik z jednej z brukselskich kancelarii, ekspert do spraw sankcji i polityki handlowej, podkreślił, że jest już zakaz importu ropy, węgla, niektórych nawozów i stali, ale nie ma decyzji co do innych surowców. - Produktów drzewnych, metali, kamieni półszlachetnych i szlachetnych, których Europa importuje bardzo dużo z Rosji - wyliczał Tomasz Włostowski w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia.

Jego zdaniem potrzebne są też sankcje uszczelniające dotyczące Banku Centralnego Rosji, bo te obecne są obchodzone. - Bank Centralny z Rosji jest w stanie pośrednio, przez inne banki, handlować dewizami - dodał Tomasz Włostowski i podkreślił, że na tym przede wszystkim powinna się skupić Unia w kolejnym pakiecie sankcyjnym.


IAR/dad

Zwodowano pierwszy z gazowców dla PGNiG. Nosi imię "Lech Kaczynski"

08.06.2022 13:01
Pierwszy z gazowców LNG, które będą w czarterze długoterminowym polskiego koncernu PGNiG, wydokowano w południowokoreańskiej stoczni Hyundai Heavy Industries. Statek nosi nazwę Lech Kaczynski i może pomieścić 174 tys. m3 gazu.

Rozmowa Zełenski-Scholz. Kiedy Niemcy wyślą broń, której potrzebuje Ukraina?

08.06.2022 14:01
W rozmowie telefonicznej z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem poruszyłem kwestię tego, jak traktowani są ukraińscy jeńcy wojenni w rosyjskiej niewoli - przekazał w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że tematem rozmowy była też dalsza pomoc wojskowa dla Kijowa. Tymczasem Norwegia zdecydowała o dostarczeniu Ukrainie 22 samobieżnych haubic, z zastrzeżeniem, że kolejne transporty tego typu będą utajnione. 

Polskie drony Warmate bronią Ukrainy. To innowacyjny produkt w rodzinie systemów bezzałogowych

08.06.2022 14:30
Polska amunicja krążąca wykorzystywana jest do ataków, a także do obserwacji obiektów wroga. Bezzałogowce w ostatnich latach stały się integralnym elementem wyposażenia wojsk lądowych.