Redakcja Polska

Uroczyste otwarcie Baltic Pipe. Andrzej Duda: rozwiązuje problem dostaw gazu do państw UE

27.09.2022 14:28
W najbliższym czasie do Polski będzie transportowany gaz przez gazociąg Baltic Pipe - powiedział w czasie wtorkowej konferencji po otwarciu gazociągu Baltic Pipe Andrzej Duda. Jak podkreślił prezydent RP "gazociąg rozwiąże w ogromnej części również problem dostaw gazu do państw UE, ponieważ z Polski ten gaz może być rozdzielany, tam, gdzie będzie potrzebny".
Audio
  • Rurociąg Baltic Pipe gotowy do przesyłu błękitnego paliwa. Na terenie tłoczni Goleniów symbolicznie uruchomiono polsko-duńską inwestycję. W uroczystości wzięli udział prezydent Andrzej Duda oraz premierzy Polski i Danii - Mateusz Morawiecki i Mette Frederiksen. Materiał Agnieszki Drążkiewicz (IAR)
  • W obecności prezydenta Andrzeja Dudy, premierów Polski i Danii oraz innych polityków odbyła się uroczystość uruchomienia gazociągu Baltic Pipe. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Prezydent RP Andrzej Duda, premier Danii Mette Frederiksen i premier RP Mateusz Morawiecki w czasie uroczystości otwarcia gazociągu Baltic Pipe w Budnie k. Goleniowa
Prezydent RP Andrzej Duda, premier Danii Mette Frederiksen i premier RP Mateusz Morawiecki w czasie uroczystości otwarcia gazociągu Baltic Pipe w Budnie k. GoleniowaPAP/Marcin Bielecki

We wtorek w tłoczni Goleniów uroczyście otwarto gazociąg Baltic Pipe. W wydarzeniu biorą udział m.in.: prezydent Andrzej Duda, szefowie rządów Polski i Danii Mateusz Morawiecki i Mette Frederiksen, minister do spraw ropy naftowej i energii Norwegii Terje Aasland oraz szefowa unijnej Dyrekcji Generalnej ds. Energii Ditte Juul Jorgensen. Przesył gazu w kierunku Polski ma ruszyć 1 października.Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przypomniał, że w 2016 roku ruszyły prace koncepcyjne, przygotowawcze dotyczące gazociągu. Jak wskazywał, "mało kto spodziewał się, że uda się tę inwestycję zakończyć w terminie". - Nie trzeba tu głośno nikomu mówić, jak wielu ta inwestycja miała potencjalnych przeciwników - zaznaczył Andrzej Duda.


Posłuchaj
00:53 11962084_1.mp3 Rurociąg Baltic Pipe gotowy do przesyłu błękitnego paliwa. Na terenie tłoczni Goleniów symbolicznie uruchomiono polsko-duńską inwestycję. W uroczystości wzięli udział prezydent Andrzej Duda oraz premierzy Polski i Danii - Mateusz Morawiecki i Mette Frederiksen. Materiał Agnieszki Drążkiewicz (IAR)

 

- Mówiłem w 2020 roku, że trzeba uczynić wszystko, by na 1 października (2022 roku) ten gazociąg był gotowy i mógł zacząć dostarczać gaz, i tak się dzieje - mówił Andrzej Duda. Przyznał, że "może nie od samego początku będzie mógł działać z pełną mocą, może nie będzie w całości zapełniony - to skomplikowane, związane z różnymi procedurami, przepisami, także i europejskimi - ale będzie dostarczał gaz dla Polski w obecnej, bardzo trudnej sytuacji".

Problem dostaw gazu do państw UE

Jak wskazywał prezydent RP, "ani w 2015, ani 2016, ani 2020 roku nikt z nas nie mógł przewidzieć, kiedy jest tak ogromny kryzys gazowy, ten gaz już w najbliższym czasie będzie do Polski poprzez to nowe połączenie gazowe transportowany". Podkreślił też, że gazociąg "załatwia w ogromnej części również i europejski problem dostaw gazu właśnie do państw Unii Europejskiej, bo Polska jest tu tym państwem, do którego gaz zmierza bezpośrednio, ale stąd ten gaz będzie mógł być rozdzielany wszędzie tam, gdzie będzie potrzebny".

Andrzej Duda zauważył, że to "zwłaszcza w obecnej sytuacji jest tak ogromnie wyraziste, gdzie choćby u nas w Polsce mamy coś, czego nie przewidywali nawet najwięksi pesymiści - mianowicie, że w pewnym momencie strona rosyjska po prostu zakręci kurek z gazem i gazociąg jamalski będzie pusty". - Teraz to się dzieje, dziś to jest faktem, a jednak dzięki tym wszystkim inwestycjom, także dzięki dalekowzroczności prezydenta RP pana prof. Lecha Kaczyńskiego, inicjatora budowy gazoportu w Świnoujściu i także wielkiego orędownika tego połączenia gazowego, mamy dziś i gazoport i dokonujemy symbolicznego otwarcia tej kolejne wielkiej inwestycji - podkreślił Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Prezydent powiedział również, że uruchomienie Baltic Pipe jest istotnym krokiem w kierunku wzmacniania suwerenności naszego kraju. W jego opinii "Baltic Pipe to kolejna inwestycja - po przekopie Mierzei Wiślanej - umacniająca strategiczne interesy Polski". - To wielki dzień dla Polski i naszej części Europy - przyznał Andrzej Duda.

Posłuchaj
00:30 11961891_2.mp3 Prezydent: uruchomienie Baltic Pipe to istotny krok w kierunku wzmacniania suwerenności Polski (IAR) 

Baltic Pipe. Historyczna inwestycja

Baltic Pipe to polsko-duński projekt. Ostateczna decyzja inwestycyjna o jego budowie zapadła w 2018 roku. Składa się z czterech tłoczni gazu, systemów przesyłowych na terenie Polski i Danii, a także dwóch podmorskich gazociągów ułożonych na dnie Morza Północnego oraz Morza Bałtyckiego.

Szacowana łączna długość gazociągów to 900 kilometrów, w tym 275 kilometrów części podmorskiej na Bałtyku. Projekt umożliwia przesył surowca w obu kierunkach. Operatorami Baltic Pipe są duński Energinet i polski Gaz-System. Gazociągiem będzie można rocznie przesyłać 10 miliardów metrów sześciennych gazu do Polski i trzy miliardy z naszego kraju do Danii.

PolskieRadio24.pl/Twitter.com/IAR/PAP/dad

Dzisiaj otwarcie Baltic Pipe. Uroczystości z udziałem prezydenta i premiera

26.09.2022 21:00
We wtorek o godzinie 11.00 w tłoczni Goleniów nastąpi otwarcie gazociągu Baltic Pipe. W uroczystości wezmą udział: prezydent Andrzej Duda, premierzy Polski i Danii - Mateusz Morawiecki oraz Mette Frederiksen - a także przedstawiciele rządów obu państw. Dziennikarze Polskiego Radia będą na miejscu, by na bieżąco relacjonować to historyczne wydarzenie.

Baltic Pipe: 30 lat prób sięgnięcia po norweski gaz

27.09.2022 10:11
Koncepcja importu gazu z norweskich złóż pojawiła się już w 1991 r., a w czasach rządu Jerzego Buzka podpisano kontrakty, które później zostały anulowane. Pomysł powracał kilkakrotnie na przestrzeni lat, a prace nad dzisiejszym kształtem Baltic Pipe ruszyły w 2016 r.

"Tagesspiegel": rurociągi Nord Stream mogły zostać uszkodzone w wyniku ataków ukierunkowanych

27.09.2022 13:03
Rurociągi Nord Stream mogły zostać uszkodzone w wyniku ataków ukierunkowanych – informuje dziennik "Tagesspiegel". Po tym, jak w poniedziałek wieczorem wykryto wyciek z Nord Stream 2 na duńskich wodach terytorialnych, także rzecznik Nord Stream 1 poinformował o szybkim i "poważnym spadku ciśnienia" w obydwu rurociągach. Zdaniem przedstawicieli rządu federalnego, nie jest to zbieg okoliczności.

Ambasador USA w Polsce: Baltic Pipe to inwestycja w przyszłość Polski

27.09.2022 15:19
Gazociąg Baltic Pipe to inwestycja w przyszłość Polski - ocenił ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Według amerykańskiego dyplomaty informacja o otwarciu gazociągu jest bardzo istotna, a nowe, zdywersyfikowane źródła energii są kluczem do dostatku polskich obywateli.