Redakcja Polska

Premier Izraela zapowiada zdecydowany odwet po ataku na synagogę

29.01.2023 09:33
W trakcie piątkowej zginęło 7 osób. Izrael zdecydował o wysłaniu większej liczby żołnierzy na okupowany Zachodni Brzeg.
Benjamin Netanjahu
Benjamin NetanjahuPAP/EPA/ABIR SULTAN

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział w sobotę "zdecydowaną, szybką i precyzyjną" reakcję na piątkowy atak palestyński w pobliżu synagogi na obrzeżach Jerozolimy, w wyniku którego zginęło siedem osób. W Zachodnim Brzegu Jordanu wojsko izraelskie zostało wzmocnione dodatkowymi oddziałami.

"Nie dążymy do eskalacji, ale jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz. Nasza odpowiedź będzie zdecydowana, szybka i precyzyjna" – powiedział Netanjahu po posiedzeniu rządu, który omawiał przyspieszenie procesu wydawania pozwoleń dla Izraelczyków, którzy już złożyli wnioski o pozwolenie na broń. 

W piątek wieczorem 21-letni uzbrojony Palestyńczyk otworzył ogień do osób wychodzących z jednej z synagog w Jerozolimie Wschodniej, które brały udział w szabasowych modlitwach w dzień pamięci o Holokauście. Siedem z nich zginęło, trzy zostały ranne. Napastnik został zastrzelony przez policję, podczas ucieczki z miejsca zbrodni. Był to najkrwawszy od lat zamach terrorystyczny w Jerozolimie.

W sobotę 13-letni palestyński chłopiec na Starym Mieście w Jerozolimie otworzył ogień do grupy izraelskich przechodniów, raniąc dwie osoby, po czym został postrzelony przez uzbrojonych cywilów. 

Piątkowy atak w Jerozolimie nastąpił dzień po operacji izraelskiej armii w Dżaninie, mieście na Zachodnim Brzegu Jordanu, w rezultacie której dziewięciu Palestyńczyków poniosło śmierć. 

IAR/PAP/ks

Polska jest wstrząśnięta atakiem terrorystycznym w Jerozolimie

28.01.2023 12:40
Stanowczo sprzeciwiamy się aktom terroryzmu we wszystkich jego formach - podkreśliło w sobotę Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Petr Pavel wybrany nowym prezydentem Czech. Są wyniki wyborów

28.01.2023 17:04
Emerytowany generał, były szef komitetu wojskowego NATO Petr Pavel zostanie nowym prezydentem Czech. Według wstępnych wyników głosowania, pokonał w drugiej turze byłego premiera Andreja Babiša.

Rosjanie aresztowali kolejnych kilkudziesięciu Tatarów krymskich

29.01.2023 09:27
Zarzucają im wspieranie działalności dywersyjnej na rzecz Ukrainy. Przewodniczący miejscowego Medżlisu Refat Czubarow poinformował, że seria aresztowań rozpoczęła się tydzień temu.