Redakcja Polska

Olaf Scholz: dalsze rozmowy z Putinem konieczne, ale warunkiem jest wycofanie z Ukrainy

29.01.2023 19:16
Kolejne rozmowy telefoniczne z Putinem są „konieczne” - przekonuje w niedzielę w dzienniku „Tagesspiegel” kanclerz Olaf Scholz (SPD). Zapowiedział też kolejną taką rozmowę z przywódcą Rosji.
Olaf Scholz
Olaf ScholzAlexandros Michailidis/ Shutterstock

Kanclerz Olaf Scholz zamierza nadal próbować wpływać na rosyjskiego przywódcę Władimira Putina za pośrednictwem rozmów. „Ponownie będę rozmawiał przez telefon z Putinem, ponieważ to jest konieczne” – stwierdził kanclerz.

„To do Putina należy wycofanie wojsk z Ukrainy i zakończenie tej przerażającej, bezsensownej wojny, która pochłonęła już życie setek tysięcy ludzi” – podkreślił Olaf Scholz i wyjaśnił że dopóki Rosja będzie prowadziła wojnę z niesłabnącą agresją, obecna sytuacja nie ulegnie zmianie. 

Jak przyznał, rozmowy telefoniczne z Putinem „nie miały niegrzecznego tonu”. W ich trakcie „Putin wielokrotnie dawał do zrozumienia, że chce wcielić siłą części sąsiedniego kraju”, co jest – zdaniem kanclerza Scholza - „nie do zaakceptowania”. W rozmowach z Putinem poruszane były też „konkretne kwestie, dotyczące wymiany więźniów, eksportu zboża z Ukrainy i elektrowni jądrowej Zaporoże” – dodał kanclerz.

„Dla mnie ważne jest, aby rozmowy wracały do najważniejszego tematu: jak świat wyjdzie z tej strasznej sytuacji? Warunek wstępny jest jasny: to wycofanie wojsk przez Rosję” – podkreślił Olaf Scholz. 

PAP/ks

Przewodnicząca KE: nie może być powrotu w energetycznym uzależnieniu do Rosji

29.01.2023 09:00
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwała do konsekwentnego przechodzenia na energię odnawialną. "W żadnym wypadku nie może być powrotu do uzależnienia od rosyjskich paliw kopalnych" - powiedziała w sobotę w Duesseldorfie.

Ukraińscy czołgiści rozpoczynają szkolenie w Wielkiej Brytanii

29.01.2023 16:13
Ukraińscy czołgiści przylecieli w niedzielę do Wielkiej Brytanii na szkolenie na czołgach Challenger 2 - poinformowało na Twitterze ministerstwo obrony. Wielka Brytania przekaże Ukrainie 14 Challenger 2.

Stanisław Żaryn: destabilizacja relacji polsko-ukraińskich priorytetem Rosji

29.01.2023 16:23
Destabilizacja relacji polsko-ukraińskich, stosunków między narodami i prezydentami obu krajów są priorytetem dla Rosji – napisał w niedzielę na Twitterze minister Stanisław Żaryn, pełnomocnik rządu do spraw bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej.