Redakcja Polska

Słabnie wsparcie krajów UE dla Ukrainy. Dmytro Kułeba: Francja blokuje wspólne zakupy pocisków

24.04.2023 14:15
Szef ukraińskiego MSZ-u Dmytro Kułeba przemawiał dziś do ministrów spraw zagranicznych krajów UE. Zwrócił m.in. uwagę, na niewielkie, w stosunku do zapowiadanego, wsparcie w zakresie dostarczania amunicji. Podkreślił również, że to Francja blokuje obecnie wspólne zakupy pocisków.
Audio
  • Spotkanie ministrowa spraw zagranicznych na temat wsparcia dla Ukrainy. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
W najbliższych dniach możliwe jest porozumienie w sprawie wspólnych zamówień i zakupów amunicji dla Ukrainy - poinformował w Luksemburgu szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Zgodę blokuje Francja, która naciska na udział firm wyłącznie z Unii i tych, które korzystają wyłącznie z europejskich komponentów. Polska wraz z Litwą jest w grupie krajów d
W najbliższych dniach możliwe jest porozumienie w sprawie wspólnych zamówień i zakupów amunicji dla Ukrainy - poinformował w Luksemburgu szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Zgodę blokuje Francja, która naciska na udział firm wyłącznie z Unii i tych, które korzystają wyłącznie z europejskich komponentów. Polska wraz z Litwą jest w grupie krajów dShutterstock/Sebastian Castelier

Minister spraw zagranicznych Ukrainy zaapelował do unijnych krajów o szybkie dostawy amunicji. Dmytro Kułeba połączył się zdalnie z szefami dyplomacji 27-mki podczas narady w Luksemburgu. Dyskusję za zamkniętymi drzwiami zrelacjonowali brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej europejscy urzędnicy.

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell miał poinformować, że kraje członkowskie przekazały Ukrainie zaledwie kilkadziesiąt tysięcy sztuk. Zapowiedział list ponaglający do unijnych państw.


Posłuchaj
00:58 Becia.mp3 Spotkanie ministrowa spraw zagranicznych na temat wsparcia dla Ukrainy. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)

 

Dmytro Kułeba z rozczarowaniem mówił też o braku porozumienia w Unii w sprawie wspólnych zakupów pocisków dla Ukrainy. Wprost wskazał na Francję, która się nie chce zgodzić. Domaga się bowiem, by we wspólnych zamówieniach mogły wziąć udział wyłącznie unijne firmy i te, które wykorzystują europejskie komponenty. Krytycy Francji zarzucają jej forsowanie interesów własnych firm zbrojeniowych.


IAR/dad

24 kwietnia obchodzimy Dzień Solidarności z Narodem Ormiańskim

24.04.2023 11:55
Dzień ten upamiętnia rzeź Ormian w Imperium Osmańskim w 1915 roku, podczas pierwszej wojny światowej. Masakrę tę określa się jako "pierwsze ludobójstwo XX wieku".  

„Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949". Niezwykła wystawa w Muzeum Warszawy

24.04.2023 12:16
Ekspozycja w nowym świetle pokazuje proces odbudowy stolicy. Przypomina, że Warszawa po II wojnie światowej dosłownie powstała z gruzów - gruz był podstawowym materiałem budowlanym, a praca w ruinach codziennością.

Rosjanie rabują ukraińskich rolników ze zboża

24.04.2023 13:12
Ukraińskie dowództwo podsumowało sytuację na froncie w 425. dniu rosyjskiej inwazji. W raporcie czytamy, że minionej doby Rosjanie przeprowadzili jeden nalot rakietowy i 46 nalotów samolotowych na pozycje ukraińskie. 60 razy atakowali też z wyrzutni rakietowych. Sztab Generalny zwraca też uwagę, że Rosjanie rabują ukraińskich rolników ze zboża.