Redakcja Polska

Szef BBN: regionalne plany obronne NATO są największym osiągnięciem szczytu w Wilnie

15.07.2023 09:36
- Plany regionalne, szczegółowo rozpisujące zadania konkretnych jednostek wojskowych to największe osiągnięcie szczytu NATO w Wilnie - ocenił szef BBN Jacek Siewiera.
Szef BBN: plany obronne głównym osiągnięciem szczytu NATO
Szef BBN: plany obronne głównym osiągnięciem szczytu NATOPAP/Radek Pietruszka

- Plany regionalne to największy urobek z tego szczytu - powiedział szef BBN Jacek Siewiera w Polsat News. I zaznaczył, że plany o tym poziomie szczegółowości, pojawiają się po raz pierwszy od zimnej wojny, po latach przygotowywania "skalowalnej odpowiedzi czy planów ewentualnościowych".

Jednocześnie podkreślił, że "planowanie regionalne zakłada szybkie przemieszczenia", co ostatnio ćwiczą sojusznicze wojska, przerzucając siły wielkości brygad wraz z zapleczem logistycznym i jednostkami dowodzenia i wsparcia.

- Doświadczenia pokazują, że oprócz pewnych jednostek, np. wysuniętego dowództwa V Korpusu, warto mieć jednostki, które mogą zostać dynamicznie przemieszczone w zależności od potrzeb - powiedział Jacek Siewiera, odnosząc się do kwestii proporcji między sojuszniczymi siłami stacjonującymi na wschodniej flance, a tymi, które w razie potrzeby mają zostać szybko przerzucone.

Dodał, że w pewnych okolicznościach mogą być potrzebne jednostki minowania narzutowego, "które są fundamentem obrony prowadzonej zgodnie z zasadą: bronimy każdego centymetra", a w innych o brygadę pancerną, zdolną przełamywać obronę przeciwnika.

Nawiązując do dyskusji o udziale w programie współdzielenia natowskiej broni jądrowej, podkreślił że ma ona obecnie "charakter publicystyczny".

Zwrócił też uwagę, że nie chodzi o rozmieszczenie w Polsce tej broni, lecz o przygotowanie sojuszniczych sił powietrznych w tym polskich, do planowania tego rodzaju misji i udziału w nich, np. z wykorzystaniem samolotów F-35, które kupiła także Polska i których dostawy mają się rozpocząć w najbliższych latach.

PAP/IAR/ho

Radosław Fogiel: najważniejsze postulaty Polski na szczycie NATO zostały osiągnięte

14.07.2023 08:29
- Najważniejsze postulaty, z którymi Polska jechała do Wilna na szczyt NATO, zostały osiągnięte - ocenił szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Radosław Fogiel (PiS), wskazując m.in. na kwestię wydatków na zbrojenia oraz przyjęcie planów obronnych.  

Premier Mateusz Morawiecki: Polska jest bezpieczniejsza po szczycie NATO w Wilnie

14.07.2023 12:55
- Minimum 2 procent wydatków na uzbrojenia, Szwecja w NATO, wzmocnienie gwarancji dla Ukrainy - rezultaty szczytu NATO w Wilnie są bardzo pozytywne - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia premier Mateusz Morawiecki.

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 14.07.2023 r.

14.07.2023 17:30
W tym wydaniu: historyczny szczyt NATO w Wilnie z perspektywy Kijowa i Warszawy oraz obchody 80. rocznicy Rzezi Wołyńskiej z udziałem przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłana Stefańczuka.

Andrzej Duda po spotkaniu RBN: wszystkie siły polityczne wykazują się jednością i odpowiedzialnością w sprawie obronności

14.07.2023 15:13
Prezydent podsumował posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, w którym udział wzięli przedstawiciel władz państwa, wojska oraz opozycji.