Redakcja Polska

Białoruś: Grupa Wagnera rozbudowuje fortyfikacje na poligonie "Repiszcza"

02.08.2023 13:11
Radio Swoboda, publikując zdjęcia satelitarne serwisu Planet Labs, poinformowało, że Grupa Wagnera rozbudowuje fortyfikacje na poligonie "Repiszcza". To miejsce oddalone o 15 kilometrów od zajmowanej przez najemników bazy we wsi Cel w obwodzie mohylewskim, w centralnej części Białorusi.
Biały Dom: Nie mamy konkretnych informacji by Grupa Wagnera stanowiła zagrożenie dla NATO
Biały Dom: Nie mamy konkretnych informacji by Grupa Wagnera stanowiła zagrożenie dla NATOShutterstock/Andrey Sayfutdinov

W sobotę Ministerstwo Obrony Białorusi powiadomiło, że na poligonie "Repiszcza" w najbliższym czasie odbędą się wspólne ćwiczenia artylerii armii białoruskiej i wagnerowców.


Posłuchaj
00:45 12482841_1.mp3 Najemnicy z Grupy Wagnera nie są w stanie na razie zagrozić Polsce - twierdzi amerykański Instytut Badań nad Wojną. O szczegółach Wojciech Cegielski (IAR)

 

W drugiej połowie lipca media poinformowały, że rosyjscy najemnicy wykorzystują magazyny w bazie "Papławy" oddalonej o 27 kilometrów od bazy we wsi Cel. Z kolei we wtorek na Białoruś wjechała piętnasta kolumna Grupy Wagnera. Większość środków transportowych stanowiły ciężarówki przewożące duże kontenery metaliczne podobne do tych używanych w transporcie morskim. Nie wiadomo, co przewożono w tych kontenerach.

Polskie władze podkreślają, że sytuacja w związku z obecnością Grupy Wagnera na Białorusi jest nieprzewidywalna, ale nie ma bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski. Według polityków wagnerowcy mogą destabilizować sytuację w Polsce, choćby w czasie kampanii i wyborów. Polskie władze informują, że na Białorusi jest obecnie kilka tysięcy najemników.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Białoruś Rosja Grupa Wagnera

Najemnicy na Białorusi zagrożeniem dla Polski? Ambasador USA: atak Grupy Wagnera to atak Rosji

01.08.2023 09:57
- Jakikolwiek atak Grupy Wagnera zostanie uznany za atak władz Rosji - oświadczyła w poniedziałek ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield. Odpowiedziała w ten sposób na pytanie o obawy dotyczące potencjalnych działań wagnerowców przeciwko Polsce.

Eksperci o Przesmyku Suwalskim: w tym regionie NATO ma miażdżącą przewagę

01.08.2023 13:46
Eksperci wskazują, że na odcinku Przesmyku Suwalskiego NATO i Polska mają miażdżącą przewagę. Rosjanie będą straszyli, że za chwilę znajdą się na tym terenie, ale prawda jest taka, że nie mają potencjału żeby z kimkolwiek zaczynać awanturę - mówi gen. Waldemar Skrzypczak.

Białoruś naruszyła polską przestrzeń. Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński: będą kolejne prowokacje

02.08.2023 11:35
Potwierdza się to, o czym już mówiono, że będą kolejne prowokacje ze strony Białorusi i Rosji; spodziewamy się, że będzie dochodziło do kolejnych prób prowokowania nas - powiedział w środę w RMF FM wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, odnosząc się do naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez białoruskie śmigłowce.

Białoruskie śmigłowce w polskiej przestrzeni. Wiceszef MON zapowiada dodatkowe siły na granicy

02.08.2023 09:00
Będzie więcej oddziałów na granicy z Białorusią oraz dodatkowe śmigłowce do patrolowania przestrzeni powietrznej. To reakcja kierownictwa resortu obrony na incydent z białoruskimi śmigłowcami. Wczoraj dwie maszyny wleciały w rejonie Białowieży w naszą przestrzeń powietrzną.