Redakcja Polska

Białoruskie śmigłowce w polskiej przestrzeni. Wiceszef MON zapowiada dodatkowe siły na granicy

02.08.2023 09:00
Będzie więcej oddziałów na granicy z Białorusią oraz dodatkowe śmigłowce do patrolowania przestrzeni powietrznej. To reakcja kierownictwa resortu obrony na incydent z białoruskimi śmigłowcami. Wczoraj dwie maszyny wleciały w rejonie Białowieży w naszą przestrzeń powietrzną.
Wojciech Skurkiewicz: będzie więcej oddziałów na granicy z Białorusią
Wojciech Skurkiewicz: będzie więcej oddziałów na granicy z BiałorusiąPAP/Darek Delmanowicz

- To niestety prowokacje, które mogą się zdarzać - ocenił w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz. Minister dodał, że o incydencie poinformowano Kwaterę Główną NATO oraz sojuszników, którzy stacjonują na terenie Polski, głównie w rejonie wschodniej flanki Sojuszu.

Wojciech Skurkiewicz podkreślił, że jeśli będzie dochodzić w przyszłości do podobnych zdarzeń, polskie wojsko będzie odpowiadać adekwatnie do zagrożenia.

Wzmocnienie sił

- Wzmocnienie wojska na granicy będzie jeszcze większe. Dodatkowo będziemy przerzucać śmigłowce, które będą stacjonować w bezpośrednim sąsiedztwie granicy. One już są obecne na jednym z przygranicznych lotnisk - zaznaczył.


Posłuchaj
00:19 12482600_2.mp3 Wojciech Skurkiewicz o działaniach wojska po incydencie z białoruskimi śmigłowcami (IAR)

 

Sprawa wtorkowego incydentu została wczoraj wieczorem omówiona na posiedzeniu komitetu bezpieczeństwa. Szef MON, minister Mariusz Błaszczak, polecił zwiększyć liczbę żołnierzy na granicy i wydzielić dodatkowe siły oraz środki, w tym śmigłowce bojowe. Po incydencie do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w trybie natychmiastowym wezwana została chargé d’affaires Ambasady Białorusi.


PAP/IAR/dad

ISW: Grupa Wagnera najprawdopodobniej zastępuje siły rosyjskie w szkoleniu armii białoruskiej

01.08.2023 08:43
Najemnicza Grupa Wagnera zapewne zastępuje armię rosyjską jako główny partner szkolący żołnierzy białoruskich – ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

Najemnicy na Białorusi zagrożeniem dla Polski? Ambasador USA: atak Grupy Wagnera to atak Rosji

01.08.2023 09:57
- Jakikolwiek atak Grupy Wagnera zostanie uznany za atak władz Rosji - oświadczyła w poniedziałek ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield. Odpowiedziała w ten sposób na pytanie o obawy dotyczące potencjalnych działań wagnerowców przeciwko Polsce.

Białoruskie śmigłowce w pobliżu polskiej granicy. Jest komunikat Sił Zbrojnych RP

01.08.2023 10:38
Białoruskie śmigłowce pojawiły się niedaleko polskiej granicy w okolicach Białowieży. - Polska przestrzeń powietrzna nie została naruszona - poinformowało RMF FM Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Białoruś naruszyła polską przestrzeń. Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński: będą kolejne prowokacje

02.08.2023 11:35
Potwierdza się to, o czym już mówiono, że będą kolejne prowokacje ze strony Białorusi i Rosji; spodziewamy się, że będzie dochodziło do kolejnych prób prowokowania nas - powiedział w środę w RMF FM wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, odnosząc się do naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez białoruskie śmigłowce.