Redakcja Polska

Prezydent Zełenski w Lublinie: dziękuję całej Polsce za nieocenione wsparcie

24.09.2023 09:30
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w sobotę, że w drodze powrotnej z USA i Kanady do kraju odwiedził Lublin, gdzie wręczył odznaczenia państwowe polskim wolontariuszom. Dziękuję całej Polsce za nieocenione wsparcie - oświadczył.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski
Prezydent Ukrainy Wołodymyr ZełenskiShutterstock.com/trendsetter

"W drodze na Ukrainę miałem zaszczyt uhonorować w Lublinie wysiłki obywateli Polski, wolontariuszy, nieobojętnych serc" - napisał w komunikatorze Telegram prezydent. "Dziękuję całej Polsce za nieocenione wsparcie i solidarność, która pomaga bronić wolności całej naszej Europy!" - dodał.

Biuro prezydenta poinformowało w komunikacie, że prezydent przyznał ordery dziennikarce Blance Zalewskiej i wolontariuszowi Damianowi Dudzie.

"To, co robicie, to wielka praca, pomagać, wspierać Ukraińców na froncie, którzy rzeczywiście bronią nie tylko Ukrainy, ale też, jak uważam, Europy, całego świata, naszych wspólnych wartości" - powiedział Zełenski, wręczając ordery.

Podziękował narodowi Polski za takich synów i córki - przekazało biuro prezydenta.

"Jestem dumny z tego, że Ukraina ma takie silne sąsiedztwo. Chcę wam podziękować. Chcę podziękować całemu polskiemu narodowi, wszystkim ludziom, którzy od pierwszych dni otwierali swoje rodziny, swoje domy, otwierali siebie i pomagali. Uważam, że jakiekolwiek wyzwania na naszej wspólnej drodze to nic w porównaniu z tym, że jest taka siła między naszymi ludźmi" - oznajmił prezydent.

We wpisie w Telegramie Zełenski przybliżył sylwetki Blanki Zalewskiej i Damiana Dudy.

"Pani Bianka Zalewska to dziennikarka (TVN Discovery Poland), która od 2014 roku relacjonuje rosyjską agresję przeciwko Ukrainie i rozpowszechnia prawdę o tym, co dzieje się z powodu wtargnięcia rosyjskiego zła. W lipcu 2014 roku została ciężko ranna, ale nie porzuciła walki o dobro. Jej wolontariackie wysiłki uratowały wiele ukraińskich żyć, w tym dzieci, które były przetransportowane na leczenie do dziecięcych szpitali Polski. Dziękuję za to!" - czytamy we wpisie prezydenta.

Damian Duda to ratownik medyczny, szef wolontariackiego zespołu medycznego i wykładowca UMCS w Lublinie. "Ze swoim zespołem przyjeżdżał na Ukrainę: do Bachmutu, Sołedru, na linię frontu na południu. Ratował naszych chłopaków, naszych wojskowych, założył fundację, która finansuje zakup leków, i utworzył centrum przygotowujące medyków wojskowych, aktywnie prowadzi szkolenia dla dziennikarzy i wolontariuszy, którzy wyruszają do strefy działań zbrojnych. Dzięki takiej nieobojętności życia są naprawdę ratowane. Dziękuję, Damianie!" - napisał prezydent Ukrainy.


PAP/ho

Biden zmienił zdanie? Pociski dalekiego zasięgu ATACMS mogą trafić na Ukrainę

23.09.2023 09:31
Prezydent USA Joe Biden miał obiecać prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu niewielką liczbę rakiet dalekiego zasięgu ATACMS. Mają to być zmodyfikowane systemy, które zamiast pojedynczych głowic będą  wystrzeliwać pociski kasetowe.

Dominikanin z Fastowa: pomoc z Polski ratuje życie mieszkańców Chersonia i terenów, które okupowała Rosja

23.09.2023 11:01
Bez wsparcia Polski nie moglibyśmy pomagać ludziom żyjącym przy froncie wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Pomoc z Polski ratuje życie mieszkańców Chersonia i terenów wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji – mówi ojciec Michał Romaniw z dominikańskiego Centrum św. Marcina de Porres w Fastowie w obwodzie kijowskim Ukrainy.

ISW: Rosji nie udało się skłócić Polski z Ukrainą, ale nadal dąży do pogłębienia podziałów

23.09.2023 15:55
Analitycy z amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną ocenili, że rosyjskie próby skłócenia Ukrainy z jej partnerami, w tym Polską, okazały się nieskuteczne.

Pomoc dla Ukrainy. Belgijski dziennik przyznaje: Polska zajmuje pierwsze miejsce

23.09.2023 16:00
Spośród wszystkich krajów udzielających pomocy Ukrainie Polska, w przeliczeniu na jednego mieszkańca, zajmuje pierwsze miejsce - zauważył belgijski dziennik "Het Laatste Nieuws".