Redakcja Polska

Partia Roberta Ficy wygrywa wybory na Słowacji. Obiecywał zakończenie pomocy wojskowej dla Ukrainy

01.10.2023 11:59
W nowym parlamencie znajdą się dwie partie, których zwaśnieni liderzy doprowadzili do rozpadu centroprawicowej koalicji, co wymusiło przedterminowe wybory parlamentarne
Audio
  • Słowacja: Smer wygrał wybory parlamentarne [posłuchaj]
  • Partia Smer byłego premiera Roberta Ficy wygrała sobotnie przedterminowe wybory parlamentarne na Słowacji. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Słowacja: Smer wygrał wybory parlamentarne
Słowacja: Smer wygrał wybory parlamentarnePAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Po podliczeniu głosów oddanych w ponad 99 proc. lokali wyborczych, przedterminowe wybory parlamentarne na Słowacji wygrywa, z wynikiem 23,28 proc., partia Kierunek – Słowacka Socjaldemokracja (Smer-SD) byłego premiera Roberta Ficy, który obiecywał zakończenie pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Słowacki Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki wyborów w niedzielę nad ranem. Drugie miejsce, z poparciem z 17,07 proc. wyborców, zajęła niereprezentowana dotąd w parlamencie Postępowa Słowacja (PS), którą kieruje europoseł i wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Michal Szimeczka

Liderzy i zwolennicy PS podczas powyborczej nocy musieli pogodzić się z porażką po początkowych prognozach dotyczących zwycięstwa, opartych na sondażu exit poll. Po kilku godzinach sytuacja diametralnie się zmieniła.

Trzecie miejsce - z 14,95 proc. głosów - uzyskała partia Głos – Socjaldemokracja (Hlas-SD) założona przez byłego zastępcę Ficy, późniejszego premiera Petera Pellegriniego, który w niedzielę wcześnie rano powiedział, że pogratulował dawnemu koledze i zaoferował mu współpracę. W kampanii przedwyborczej deklarował jednak, że nie zawiąże koalicji z Ficą.

W nowym parlamencie znajdą się dwie partie, których zwaśnieni liderzy doprowadzili do rozpadu centroprawicowej koalicji, co wymusiło przedterminowe wybory parlamentarne. Koalicja Zwyczajni Ludzie i Przyjaciele (OLaNO i Priatelia) premiera Igora Matovicia zdobyła 9 proc. głosów. Ugrupowanie jego osobistego rywala z partii Wolność i Solidarność (SaS), Richarda Sulika, zapewniła sobie poparcie 6,21 proc. wyborców. 

Do parlamentu wracają dwie partie, które nie pokonały progów wyborczych w 2020 roku: Ruch Chrześcijańsko demokratyczny (KDH) oraz Słowacka Partia Narodowa (SNS). Lider SNS Andriej Danko nie kryje sympatii do Rosji i jeżeli zostanie zaproszony do ewentualnej koalicji ze Smerem i Hlasem nie będzie miał problemów z poparciem postulatu Ficy o zakończeniu pomocy wojskowej dla Ukrainy.

PAP/IAR/ks

Ministrowie pięciu krajów Europy Środkowej za utrzymaniem kanałów komunikacji z Rosją

28.09.2023 12:00
Nieformalna grupa polityczna Central 5 opowiedziała się za utrzymaniem kanałów komunikacji z Rosją w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Słowacja: trwa głosowanie w przedterminowych wyborach parlamentarnych

30.09.2023 14:50
Nasi południowi sąsiedzi wybierają 150 posłów do Rady Narodowej. Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że wybory przebiegają spokojnie

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell odwiedził ukraińską Odessę

30.09.2023 18:15
"UE będzie z Ukrainą tak długo, jak będzie to potrzebne" - oświadczył. Josep Borrell zamieścił w mediach społecznościowych nagranie z wnętrza zniszczonego w rosyjskim ostrzale Soboru Przemienienia Pańskiego.

Wiceszef MSWiA o pakcie migracyjnym: w kuluarach w Brukseli nie ma entuzjazmu

01.10.2023 08:30
Pakt migracyjny ma błędne założenia, nie rozwiąże problemu napływu nielegalnych uciekinierów i w kuluarach w Brukseli nie ma entuzjazmu, ale jest presja na szybkie przyjęcie. Tak o tworzonych przepisach mówi wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki w rozmowie z Polskim Radiem.