Redakcja Polska

"Rosyjskie pieniądze posłużą do wsparcia Ukrainy". Ruszyła berlińska Konferencja Odbudowy Ukrainy

11.06.2024 13:11
Rosyjskie pieniądze posłużą do wsparcia dla Ukrainy - zapowiedziała Ursula von der Leyen na otwarciu Konferencji dla Odbudowy Ukrainy. W Berlinie jest też prezydent Wołodomyr Zełenski, który wskazał, że oprócz broni, najbardziej wsparcia wymaga ukraińska energetyka. Tymczasem w Kijowie wokół berlińskiej konferencji rozgorzał skandal polityczny. 
Audio
  • Do Berlina na konferencję poświęconą odbudowie Ukrainy przyjechało ponad dwa tysiące uczestników z 60 krajów. Są wśród nich m.in. szef polskiego MSZ Radosław Sikorski, Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Relacja Piotra Pogorzelskiego [posłuchaj]
Wołodymyr Zełenski przemawia podczas otwarcia berlińskiej Konferencji o Odbudowie Ukrainy
Wołodymyr Zełenski przemawia podczas otwarcia berlińskiej Konferencji o Odbudowie UkrainyEPA/CLEMENS BILAN

Wołodymyr Zełenski zaczął od podziękowań dla polityków, przedsiębiorców i samorządowców z 60 krajów. Celem konferencji w Berlinie jest jednak ustalenie aktualnych potrzeb, źródeł finansowania i terminów. Prezydent Ukrainy wskazał na broń i energetykę, ale także na potrzebę politycznych kroków, bo one dają motywację Ukraińcom.

Posłuchaj
05:41 PRdZ_Polska.mp3 Do Berlina na konferencję poświęconą odbudowie Ukrainy przyjechało ponad dwa tysiące uczestników z 60 krajów. Są wśród nich m.in. szef polskiego MSZ Radosław Sikorski, Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Relacja Piotra Pogorzelskiego [posłuchaj]

 

Uczestnicy berlińskiej konferencji. Fot.: PAP/EPA/FILIP SINGER
Uczestnicy berlińskiej konferencji. Fot.: PAP/EPA/FILIP SINGER

- Jakby nie zmieniały się nastroje jeden fakt pozostaje - Unii Europejskiej potrzebują wszyscy Europejczycy, bez wyjątku - powiedział Wołodymyr Zełenski, a przewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedziała, że jeszcze w czerwcu ruszą rozmowy akcesyjne, bo Ukraina pokazała, że jest wiarygodnym partnerem. Ursula von der Leyen zapowiedziała też wykorzystanie rosyjskich środków.

- Półtora miliarda euro zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów będzie dostępne w lipcu. Dziewięćdziesiąt procent z tego przeznaczymy na obronność, a dziesięć na odtworzenie infrastruktury - zapowiedziała von der Leyen dodając, że grupa G7 zajmuje się dalszym wykorzystaniem rosyjskich pieniędzy.

Konferencja bez najważniejszego urzędnika ds. odbudowy Ukrainy

Do stolicy Niemiec nie mógł pojechać najważniejszy ukraiński urzędnik do spraw odbudowy - Mustafa Najem. Szefa rządowej agencji Odbudowy i Rozwoju Infrastruktury w delegację nie puścił szef ukraińskiego rządu. Wywołało to falę negatywnych komentarzy.


Posłuchaj
00:42 13034858_1.mp3 W Kijowie skandal polityczny wokół berlińskiej Konferencji Odbudowy Ukrainy. Do stolicy Niemiec nie mógł pojechać najważniejszy ukraiński urzędnik do spraw odbudowy - Mustafa Najem. Materiał Pawła Buszki (IAR)

 

Mustafa Najem - urzędnik odpowiedzialny za odbudowę, zgodnie z obowiązującymi w Kijowie procedurami, musiał poprosić swoich zwierzchników o zgodę wyjazd do Berlina. Premier Denys Szmyhal mu tego odmówił, na co szef rządowej agencji Odbudowy i Rozwoju Infrastruktury podał się do dymisji.

Ukraińska prasa mówi o narastających konfliktach wewnątrz ukraińskiej ekipy rządowej. Również brytyjski Financial Times komentując odejście Mustafy Najema - jak czytamy - najważniejszego urzędnika do spraw odbudowy stwierdza, że będzie to kolejny cios wobec prezydenta Zełenskiego.

Spowoduje też, jak oceniono, niezrozumienie i spadek zaufania zachodnich partnerów wobec władz w Kijowie.

Do Berlina na konferencję poświęconą odbudowie Ukrainy przyjechało ponad dwa tysiące uczestników z 60 krajów. Są wśród nich m.in. szef polskiego MSZ Radosław Sikorski, Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.


IAR/dad

Białoruskie firmy i zakłady produkują celowniki dla rosyjskich wojsk pancernych i FSB

10.06.2024 13:39
33 białoruskie firmy i zakłady remontują, modernizują i produkują celowniki dla rosyjskich wojsk pancernych i oddziałów specjalnych FSB. Białoruska grupa monitoringu Bieł Pol opublikowała rezultaty swojego dochodzenia na temat poparcia przez reżim Aleksandra Łukaszenki rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Psy z Polski pojadą na Ukrainę. Będą wspierały saperów

10.06.2024 18:20
Dwanaście specjalnie przeszkolonych psów z Polski pojedzie na Ukrainę. Zwierzęta będą wspierały saperów i trafią do batalionu rozminowywania sił zbrojnych Ukrainy. Czworonogi odbyły już turnus adaptacyjny w Karpatach, wcześniej szkolili je strażnicy graniczni w Belgii, we Włoszech, na Malcie, w Luksemburgu i Finlandii.

Paweł Kowal przed konferencją ws. odbudowy Ukrainy w Berlinie: mamy dużo do powiedzenia, mamy dużo propozycji

11.06.2024 10:22
W ambasadzie RP w Berlinie odbyło się w poniedziałek wieczorem spotkanie związane z rozpoczynającą się we wtorek w stolicy Niemiec dwudniową konferencją w sprawie odbudowy Ukrainy. Obecny na spotkaniu szef Rady ds. Współpracy z Ukrainą Paweł Kowal podkreślił, że "mamy tutaj bardzo dużo do powiedzenia, pokazania, mamy dużo propozycji".