Redakcja Polska

Rosyjskie media informują o kontynuacji budowy Nord Streamu 2

29.12.2020 15:59
Rosja zakończyła układanie niemieckiego odcinka gazociągu Nord Stream 2 - podał niezależny portal "Meduza". Prace prowadzono mimo amerykańskich sankcji.
Audio
  • Rosyjskie media informują o kontynuacji budowy Nord Stream 2. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjnepixabay.com/CC0 Public Domain/

Stany Zjednoczone i Polska występują przeciwko budowie Gazociągu Północnego. Według części polskich ekspertów, Nord Stream 2 zagraża energetycznemu bezpieczeństwu Unii Europejskiej.

Budowa gazociągu na dnie Bałtyku była zawieszona przez rok. Zachodnie firmy zerwały współpracę ze spółką Nord Stream 2, obawiając się amerykańskich sankcji. Prace zostały wznowione 11 grudnia przez statki pływające pod rosyjską banderą. W ciągu dwóch tygodni ułożono 2 i pół kilometra rur w wyłącznej strefie ekonomicznej Niemiec. Do zakończenia inwestycji pozostało jeszcze 147 kilometrów rur na obszarze należącym do Danii. Zdaniem polskich władz, Gazociąg Północny wzmacnia pozycję Rosji jako monopolisty na rynku surowców i zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Unii Europejskiej.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Nord Stream 2

Minister zdrowia: zaszczepienie do jesieni około 15 mln Polaków to prawdopodobny scenariusz

29.12.2020 10:52
Aby osiągnąć "efekt odporności populacyjnej", trzeba zaszczepić około 15 mln Polaków, czyli w miarę prawdopodobnym scenariuszem jest jesień - mówił we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Prawdopodobieństwo, że w Polsce nie ma mutacji koronawirusa z Wielkiej Brytanii ocenił na "bardzo niskie".

Prezydent Andrzej Duda przedłużył użycie polskich kontyngentów wojskowych

29.12.2020 12:31
Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienia o przedłużeniu okresów użycia polskich kontyngentów wojskowych na Bliskim Wschodzie i w Europie, w tym w ramach wzmocnionej obecności NATO na południowowschodniej flance; postanowienia zostały opublikowane w Monitorze Polskim.

ABW zatrzymało Rosjanina. Jest podejrzany o kierowanie grupą przestępczą

29.12.2020 13:09
Z materiałów śledztwa wynika, że mężczyzna odpowiada za oszustwa podatkowe przy fikcyjnym obrocie paliwami. Poinformował o tym we wtorek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

USA: zatrzymanie podejrzanego o zabójstwo sprzed 20 lat w Polsce

29.12.2020 15:49
W Stanach Zjednoczonych zatrzymano podejrzanego o zabójstwo kobiety w 2000 roku. Postępowanie w tej sprawie prowadzi małopolska prokuratura, która uzyskała nowe dowody. Chodzi o zabójstwo Barbary L., do którego doszło w 2000 roku w Surażu.