X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Europie grozi kryzys dostaw gazu. Rosja promuje Nord Stream 2. Triumf ustawy o zapasach w Polsce

03.09.2021 11:15
Europa stoi przed widmem kryzysu dostaw gazu, który mógłby doprowadzić do zawieszenia pracy niektórych gałęzi przemysłu. Rosjanie promują Nord Stream 2 jako sposób na usunięcie problemu, a Polska ma rezerwy dzięki ustawie o zapasach.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneA08/Shutterstock

Handlarz gazem z brytyjskiej Centrica Cassim Mangerah powiedział Financial Times, że sytuacji jak obecnie nie było jeszcze nigdy. – Jeżeli nie pojawi się podaż jedyną alternatywą pozostanie ograniczenie popytu w celu zrównoważenia rynku. Jeżeli dojdzie do kryzysu dostaw tej zimy, część sektora gazowego może być zmuszona do zatrzymania pracy.

– Zatrzymanie produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej nie jest nie do pomyślenia, ale jeśli do niego dojdzie, to tylko na krótki czas w szczycie zapotrzebowania zimowego – uspokaja Tom Marzec-Manser z ośrodka ICIS.

Mangerah przekonuje, że Wielka Brytania ma gaz na bieżące potrzeby, ale nie jest w stanie zapełnić magazynów. Będzie zatem zmuszona zwiększyć import LNG niezależnie od ceny, by zrealizować zapotrzebowanie.

Kolejna opcja to uruchomienie spornego gazociągu Nord Stream 2 bez względu na ograniczenia prawne w Unii Europejskiej i sankcje USA, które uniemożliwią rozpoczęcie dostaw nawet po ukończneiu budowy. Rosjanie sugerują, że mogliby zacząć dostawy jeszcze jesienią 2021 roku. To jednak niebezpieczne rozwiązanie.

– Jeśli Gazprom doprowadzi do rozpoczęcia dostaw przez Nord Stream 2, a my zostaniemy zmuszeni do zoptymalizowania systemu gazociągów na Ukrainie, nie będzie powrotu do szlaku ukraińskiego – powiedział prezes OGTSUA Sierhiy Makogon w rozmowie z Reutersem. Jego zdaniem przekierowanie dostaw z Ukrainy do Nord Stream 2 doprowadzi do zmniejszenia przepustowości w rurach nad Dnieprem, która potem nie będzie mogła zostać ponownie zwiększona. Ukraińcy nadal domagają się zatrzymania Nord Stream 2. Ukraiński Naftogaz wyszedł nawet z apelem wprowadzenia nowych sankcji wobec tego projektu za blokowanie dostaw gazu z krajów trzecich, jak z Turkmenistanu na Ukrainę. Ukraińcy chcą także odwieszenia sankcji USA wobec Nord Stream 2 AG, operatora projektu.

Polacy nie popełnili błędu i mają rezerwy gazu ze względu na obowiązek gromadzenia zapasów węglowodorów, czyli ustawy o zapasach. Według danych z drugiego września Gas Storage Poland odpowiadający za magazyny gazu w Polsce zgromadził w nich już 32 703,3 GWh gazu, czyli 92 procent ich mocy. Ustawa o zapasach sprawiła, że Polacy gromadzili zapasy pomimo braku sygnałów rynkowych przemawiających za składowaniem gazu wiosną 2021 roku.


Źródło: biznesalert.pl/ho

Zobacz więcej na temat: gaz ziemny Rosja Nord Stream 2

PGNiG i ERU rozpoczynają wspólną działalność poszukiwawczo-wydobywczą na Ukrainie

31.08.2021 11:11
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz ERU Management Services podpisały umowę zakupu przez polską spółkę pakietu kontrolnego udziałów w ukraińskiej spółce Karpatgazvydobuvannya, będącej wyłącznym właścicielem koncesji Byblivska zlokalizowanej na Zachodniej Ukrainie przy granicy z Polską.

Branża hotelarska podsumowuje wakacje. Ekspert: sezon był udany, zwłaszcza na prowincji

01.09.2021 13:00
Polacy w większości zrezygnowali z urlopu za granicą, więc wakacje dla krajowych hoteli poza miastami były udane - ocenił szef Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego Ireneusz Węgłowski. Dodał, że mimo limitu 75 procent, wyjątek dla osób zaszczepionych pozwolił wielu obiektom przyjąć 100 proc. gości.

Orlen rozwija inwestycje w Niemczech. Do końca roku kilkanaście stacji benzynowych pod własną marką

02.09.2021 12:55
- Do końca roku PKN Orlen będzie dysponował w Niemczech 14 stacjami benzynowymi pod własną marką - poinformował w czwartek prezes spółki Daniel Obajtek przy okazji rebrandingu jednej ze stacji pod Berlinem. Orlen ma w Niemczech prawie 600 stacji pod marką Star.