Redakcja Polska

Rosyjska "parada zwycięstwa". Putin fałszuje obraz wojny w Ukrainie

09.05.2022 10:34
Władimir Putin oskarżył NATO i Ukrainę o sprowokowanie wojny i zagrożenie bezpieczeństwu Rosji. Rosyjski przywódca mówił o tym w trakcie parady zwycięstwa zorganizowanej na Placu Czerwonym w Moskwie z okazji 77 rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami.
Moskiewska parada w Dzień Zwycięstwa z roku 2020
Moskiewska parada w Dzień Zwycięstwa z roku 2020kremlin.ru (źr. wikipedia.org) CC BY 4.0

W ocenie części rosyjskich historyków niezależnych, wystąpienie Władimira Putina było sprzeczne z rzeczywistymi wydarzeniami i historycznymi faktami.

Już na początku przemówienia Władimir Putin odniósł się do wydarzeń na Ukrainie. Powiedział, że Zachód przygotowywał atak na Rosję. „Otwarcie prowadzono przygotowania do operacji w Donbasie, do wtargnięcia na nasze historyczne ziemie, włączając Krym. W Kijowie mówiono o możliwości wykorzystania broni jądrowej. Blok NATO rozpoczął aktywne, wojskowe przejmowanie przylegających terytoriów" - stwierdził rosyjski przywódca.

W ocenie części rosyjskich komentatorów niezależnych i historyków tego typu wypowiedzi obrażają pamięć żołnierzy, którzy 77 lat temu walczyli z hitlerowskimi Niemcami.

Szymon Szynkowski vel Sęk: spodziewam się festiwalu hipokryzji i kłamstwa

Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk mówiąc w Polskim Radiu o rosyjskich obchodach powiedział, że spodziewa się dziś festiwalu hipokryzji i kłamstwa ze strony rosyjskiej propagandy. 

Wiceminister Szynkowski vel Sęk mówił, że na szczęście Europa Środkowa jest odporna na tego rodzaju propagandę. "Dziewiąty maja jest przedstawiony przez Rosję jako dzień zwycięstwa, ale Polska i kraje naszego regionu doskonale rozumieją, że wtedy jeden totalitaryzm zastąpił drugi" - powiedział. Podkreślił, że system komunistyczny był niezwykle okrutny i odpowiada za śmierć milionów ludzi, w sumie więcej niż jest ofiar niemieckiego faszyzmu.

IAR/PP

Według ukraińskiego sztabu zniszczono już ponad tysiąc rosyjskich czołgów

07.05.2022 14:39
Choć dane podawane przez stronę ukraińską bywają określane jako zawyżone, to według ekspertów nie ma wątpliwości, że strona rosyjska ponosi duże straty.

Rosja masowo traci żołnierzy i sprzęt. Sztab Generalny Ukrainy podał nowe dane

08.05.2022 13:52
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 25,5 tys. żołnierzy, 2741 pojazdów opancerzonych i 1130 czołgów, a także 199 samolotów i 156 śmigłowców.

W Polsce rozpoczynają się ćwiczenia Renegade/Sarex-22

09.05.2022 08:51
Do 13 maja w kilku miejscach w Polsce mundurowi będą trenować procedury, przygotowane na wypadek porwania samolotu pasażerskiego i akcji ratowniczych po katastrofach lotniczych.