Redakcja Polska

Były członek zarządu Bundesbanku: "Polska nie powinna przyjmować euro"

24.09.2022 10:25
Niemiecki polityk stwierdził, że polskie władze działają w tej sprawie rozsądnie, gdyż jedynie z własną walutą można odzyskać konkurencyjność w okresie globalnych kryzysów.
Audio
  • Były członek zarządu Bundesbanku: "Polska nie powinna przyjmować euro" [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjnePixabay.com

Polska nie powinna przyjmować waluty euro - uważa były członek zarządu Banku Federalnego, Thilo Sarrazin. W rozmowie z Polskim Radiem niemiecki polityk stwierdził, że polskie władze działają w tej sprawie rozsądnie, gdyż jedynie z własną walutą można odzyskać konkurencyjność w okresie globalnych kryzysów.

Thilo Sarrazin zaznaczył, że w Niemczech artykuły o korzyściach waluty euro zapełniają całe "gazetowe płachty", a teksty o związanych z nią realnych problemach zajmują mniej więcej "powierzchnię paczki papierosów". "Nasza wspólna waluta jest coraz słabsza i zrównała się już z dolarem, który swoją siłę zawdzięcza nie tylko stanowczym krokom amerykańskiego banku emisyjnego. W przyszłości może się to zmienić, ale w czasach wojen i narastających kryzysów Polacy mogą być szczęśliwi, że posiadają złotówkę" - ocenił ekonomista.

Rozmówca Polskiego Radia zwrócił uwagę na losy szwajcarskiej polityki pieniężnej. "Szwajcarzy są zawsze o krok do przodu, są bowiem niezależni. Frank w relacji do euro pozostaje rekordowo mocny. Bundesbank już dawno temu podniósłby stopy procentowe, ale w strefie euro mamy związane ręce" - przyznał Thilo Sarrazin.

Były senator do spraw finansów w Berlinie należał do architektów wspólnej europejskiej waluty. Kilka lat później domagał się przywrócenia marki niemieckiej w swojej głośnej książce "Europa nie potrzebuje euro".

IAR/ks

II Polskie Forum Gospodarczo-Technologiczne w Szwajcarii. Polskie „mini Davos” powraca do Berna

24.09.2022 11:30
Już po raz drugi w stolicy Konfederacji spotkają się na zaproszenie Ambasady RP w Bernie przedsiębiorcy, naukowcy, eksperci i urzędnicy z Polski i Szwajcarii, aby dyskutować o zacieśnianiu dwustronnej współpracy. Szczególnie silna będzie reprezentacja samorządowców. II Polskie Forum Gospodarczo-Technologiczne w Szwajcarii odbędzie się w dniach 3 i 4 października w Bernie.   

Minister Zbigniew Rau o ofensywie dyplomatycznej Zachodu

24.09.2022 10:13
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau przekonuje, że świat coraz lepiej rozumie, kto na Ukrainie jest agresorem, a kto ofiarą.

Finlandia nie będzie wpuszczała Rosjan na swoje terytorium. Litwa odmawia azylu, Belgia wiz

24.09.2022 10:21
Od czasu zarządzenia przez Władimira Putina częściowej mobilizacji liczba przekraczających ją Rosjan stale rośnie. Finlandia nie będzie wpuszczała Rosjan na swoje terytorium ani dawała azylu dezerterom.