Redakcja Polska

Blisko 4 tys. osób uczestniczyło w trzeciej edycji PAIH Forum Biznesu w Warszawie

06.10.2022 13:46
Spotkanie skierowane do polskich przedsiębiorców, ze szczególnym uwzględnieniem małych i średnich firm, miało ukazać szanse eksportowe i inwestycyjne na rynkach zagranicznych.
Audio
  • PAIH Forum Biznesu - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Prezes PAIH Krzysztof Drynda podczas spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Belwederze
Prezes PAIH Krzysztof Drynda podczas spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w BelwederzeFoto: Radek Pietruszka/PAP

- Nikt nie ma wątpliwości, że żyjemy w czasach przełomu, definitywnie skończyła się epoka geopolitycznego spokoju – mówił podczas forum premier Mateusz Morawiecki. Do nowej sytuacji musimy zaadaptować się w wymiarze nie tylko politycznym, ale przede wszystkim gospodarczym. Jak zauważył polski premier, ważne jest też wzmacnianie projektu w ramach Międzymorza.

Forum zorganizowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu. To flagowe wydarzenie agencji – podkreślał jej prezes Krzysztof Drynda.  

Polscy przedsiębiorcy szukają nowych rynków zbytu i robią to z sukcesem – mówił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. - Na wiele lat zostały utracone rynki wschodnie w wyniku sankcji zwrotnych stosowanych przez Białoruś i Rosję, ale dane po pierwszym półroczu 2022 roku to bardzo optymistyczna prognoza, że szukamy nowych rynków zbytu – dodał minister.

Prezes PAIH podkreślał z kolei, że polscy eksporterzy coraz częściej wychodzą również poza Europę.

Z przedstawicielami Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu spotkał się w Belwederze polski prezydent. Andrzej Duda podziękował agencji za jej działalność

PAIH obsługuje obecnie ponad 200 zagranicznych projektów inwestycyjnych. Prezes Krzysztof Drynda podkreślił, że gdyby wszystkie zostały zrealizowane, to dałoby inwestycje w Polsce o wartości ponad 12 miliardów euro. Jednak w I kwartale, po wybuchu wojny na Ukrainie, doszło do zamrożenia rozmów dotyczących inwestycji. Teraz, po pierwszej fazie niepewności, w zasadzie wrócono do negocjacji – zapewnia szef Polska Agencja Inwestycji i Handlu. W ubiegłym roku zagraniczne firmy przy wsparciu PAIH zainwestowały w Polsce ponad 3 i pół miliarda euro.

IAR/ep

Krajowy Plan Odbudowy zaakceptowany. Prezydent Duda: sukcesy Polski są sukcesami UE

03.06.2022 09:47
- Środki z KPO będą służyły dobru wspólnemu. Infrastruktura, którą sfinansują, będzie się przyczyniać do budowy lepszego świata - mówił prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim i szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen w Belwederze. Wizyta przewodniczącej KE związana jest z zatwierdzeniem Krajowego Planu Odbudowy dla Polski.

Niemal 45 tysięcy komputerów trafiło do dzieci byłych pracowników PGR

06.10.2022 15:25
Już prawie 45 tysięcy komputerów i laptopów otrzymali uczniowie z terenów popegeerowskich w ramach programu "Granty PPGR – Wsparcie dzieci i wnuków byłych pracowników PGR w rozwoju cyfrowym". Poinformował o tym w Sejmie wiceszef MSWiA Paweł Szeferneker.

Jest propozycja Polski, Włoch, Belgii i Grecji ws. limitów cenowych na gaz

06.10.2022 18:37
Polska, Włochy, Belgia i Grecja proponują ustanowienie dynamicznego "korytarza cen gazu" w ramach Unii Europejskiej. Ma to być odpowiedź na wysokie ceny energii i rosnącą inflację. Nieformalny, trzystronicowy dokument, tak zwany non-paper, który widziało Polskie Radio, przedstawiono w przeddzień nieoficjalnego szczytu Rady Europejskiej w Pradze.