Redakcja Polska

Rekord na polskim rynku pracy. Jeszcze nigdy nie było zatrudnionych tyle osób

17.05.2023 14:16
Po raz pierwszy w historii w polskiej gospodarce pracowało ponad 17 mln osób - zauważył we wtorek wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Andrzej Kubisiak powołując się na dane Eurostatu. Dodał, że polski rynek pracy od pandemii notuje wyraźnie lepszą dynamikę niż UE jako całość.
Padł rekord zatrudnienia na polskim rynku pracy
Padł rekord zatrudnienia na polskim rynku pracyShutterstock/Margy Crane

Eurostat podał, że zatrudnienie w Polsce w pierwszym kwartale br. wzrosło kwartał do kwartału o 109,8 tys. osób do 17 mln 62 tys. osób. Wobec pierwszego kwartału 2022 roku zatrudnienie wzrosło o 236,8 tys. osób.

Rekordowa liczba pracowników

Jak zauważył na Twitterze wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Andrzej Kubisiak, dane Eurostatu pokazują, że "po raz pierwszy w historii w polskiej gospodarce pracowało ponad 17 mln osób". Zastrzegł, że dane unijnego urzędu statystycznego obejmują pracowników najemnych, samozatrudnionych i rezydentów na terytorium kraju i są niewyrównane sezonowo.

Andrzej Kubisiak dodał - powołując się na Eurostat - że przykładowo w trzecim kwartale 2019 r. całkowite zatrudnienie w polskiej gospodarce wynosiło 16 mln 420 tys. W pierwszym kwartale pandemicznego 2020 roku zatrudnienie wynosiło 16 mln 485 tys., ale w drugim kwartale spadło o ponad 200 tys., do 16 mln 272 tys. osób. Potem zatrudnienie już rosło, osiągając w czwartym kwartale 2020 r. - 16 mln 524 tys., a w czwartym kwartale 2021 r. - 16 mln 995 tys. osób.

Andrzej Kubisiak dodał, że jeśli chodzi o zmiany w zatrudnieniu w okresie od wybuchu pandemii, Polska odnotowuje wyraźnie lepszą dynamikę niż UE jako całość i w porównaniu z innymi krajami. Zastrzegł jednocześnie, że obecnie nie ma jeszcze pełnych wyników dla wszystkich krajów.

Według wyliczeń ekonomisty zatrudnienie w Polsce względem poziomu sprzed pandemii wzrosło o 4,3 proc., natomiast dla całej UE jest to 2,9 proc. Dla Niemiec było to 1,1 proc., a dla Hiszpanii - 2 proc.

IAR/PAP/ho

PGZ chce produkować ponad 200 tys. sztuk amunicji rocznie

15.05.2023 08:23
PGZ chce zwiększyć produkcję z 30-40 tys. sztuk amunicji rocznie do ponad 200 tys., należymy do poważnych graczy w Europie – powiedział prezes Grupy Sebastian Chwałek po rozmowach jej przedstawicieli z reprezentantami Komisji Europejskiej i koncernów zbrojeniowych w sprawie wspólnych zamówień.

Pierwsze HIMARS-y dla Wojska Polskiego. Szef MON: to sprzęt, który sprawdził się na Ukrainie

15.05.2023 15:35
- Naszą ambicją jest to, żeby jak najszybciej wzmocnić Wojsko Polskie. Jak pokazuje przykład Ukrainy, artyleria pełni w konfliktach zbrojnych istotną rolę - powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak. W południe w Warszawie w obecności szefa MON Wojsku Polskiemu przekazano pięć zestawów HIMARS. 

Rosja pustoszy budżet wydatkami na obronność. Wydaje na wojnę cztery razy więcej niż na rozwój gospodarczy

16.05.2023 15:15
Rosyjskie wydatki na obronność w styczniu i lutym stanowiły 36 proc. wszystkich wydatków budżetowych; Kreml przeznaczył na armię niemal cztery razy więcej pieniędzy niż na potrzeby "gospodarki narodowej" i prawie dwa razy więcej niż na cele socjalne - podała agencja Reutera, która przeanalizowała dane rosyjskiego resortu finansów.