Redakcja Polska

35 tys. ton śmieci z Niemiec. Polska szykuje skargę do TSUE. Minister klimatu wyjaśnia

18.07.2023 11:15
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia, że w tym tygodniu ma zostać złożona do TSUE skarga na Niemcy w sprawie odpadów, które trafiły do Polski. Chodzi o 35 tys. ton śmieci, które w nielegalny sposób trafiły zza zachodniej granicy i znajdują się w siedmiu miejscach.
W tym tygodniu ma zostać złożona do TSUE skarga na Niemcy w sprawie odpadów, które trafiły do Polski
W tym tygodniu ma zostać złożona do TSUE skarga na Niemcy w sprawie odpadów, które trafiły do PolskiShutterstock/Maksim Safaniuk

- Skarga jest już gotowa. Napisana w naszym ministerstwie. Szybko przekażemy ją do KPRM i jestem przekonana, że w tym tygodniu będzie złożona, więc ten tydzień to jest tydzień skarg do Trybunału Sprawiedliwości - powiedziała minister.

- Jeżeli Niemcy są tak bardzo zieloni i klimatyczni niech po prostu dadzą przykład - dodała.

Skargi na Fit for 55

Wczoraj minister poinformowała w mediach społecznościowych, że polski rząd złożył trzy skargi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczące postanowień unijnego pakietu klimatycznego Fit for 55.

Skargi dotyczą zakazu rejestracji pojazdów spalinowych po 2035 roku, podwyższenia unijnego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz do sprawy zmniejszenia liczby bezpłatnych ETS dostępnych na rynku.

W kwietniu Parlament Europejski przyjął kluczowe dyrektywy i rozporządzenia z pakietu "Fit for 55", które są konkretnymi aktami prawnymi ukierunkowanymi na ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 r. (w porównaniu z 1990 r.) i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.

PR1/IAR/dad

Chorwacki minister obrony: nasze bezpieczeństwo buduje się w Polsce i na Litwie

18.07.2023 09:51
Chorwacki minister obrony powiedział, że bezpieczeństwo jego kraju jest budowane także w Polsce i na Litwie. W koszarach w miejscowości Bjelovar odbyło się pożegnanie chorwackiego kontyngentu żołnierzy wysyłanych do Polski w ramach NATO-wskiego oddziału.

Wysadzenie Mostu Kerczeńskiego. Ekspert: rosną szanse Ukrainy na odzyskanie Krymu

18.07.2023 10:51
Były doradca Prezydenta RP Zbigniew Pisarski stwierdził, że nie można mieć pewności, kto odpowiada za ostatni atak na Most Krymski. W jego ocenie może być to zarówno wynik akcji strony ukraińskiej, jak i efekt operacji rosyjskich sabotażystów.