Redakcja Polska

Indie wysłały w kosmos satelitę do badania Słońca

02.09.2023 15:10
Indie wystrzeliły w sobotę satelitę do badania Słońca - poinformowała Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO). Transmisję na żywo w Internecie obejrzało prawie 500 tys. osób.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneshutterstock.com

Statek Aditya-L1, co w języku hindi oznacza "Słońce", przemierzy w ciągu czterech miesięcy 1,5 mln kilometrów, po czym zostanie umieszczony w sektorze kosmicznym zwanym punktem Lagrange'a, gdzie obiekty zwykle pozostają na miejscu ze względu na równoważenie sił grawitacyjnych, co zmniejsza zużycie paliwa.

Zadaniem indyjskiego satelity będzie stałe dostarczanie wyraźnych obrazów Słońca. Statek kosmiczny jest wyposażony w siedem modułów do obserwacji zewnętrznych warstw Słońca, fotosfery i chromosfery, przy użyciu m.in. detektorów pola elektromagnetycznego. W szczególności będzie obserwował meteorologię słoneczną i zbierał dane do lepszego zrozumienia dynamiki wiatrów słonecznych.

"Te siedem modułów będzie badać Słońce jako gwiazdę we wszystkich możliwych pozycjach widma, które mamy w zakresie widzialnym, ultrafioletowym i rentgenowskim. To tak, jakbyśmy mieli otrzymać obraz czarno-biały, kolorowy i obraz słońca w wysokiej rozdzielczości, czyli w 4K, abyśmy nie przeoczyli niczego, co dzieje się na Słońcu" – powiedział agencji AP Manish Purohit, naukowiec ISRO.

Indie kilkanaście dni temu wysłały z powodzeniem lądownik kosmiczny w pobliże południowego bieguna Księżyca, niezbadanego dotąd obszaru. Umieszczenie na naturalnym satelicie Ziemi łazika Vikram indyjskiej misji Chandrayaan-3 uczyniło Indie czwartym krajem, któremu udało się przeprowadzić taką operację, po Stanach Zjednoczonych, byłym Związku Radzieckim i Chinach.

W 2014 roku Indie jako pierwszy kraj azjatycki umieściły statek kosmiczny na orbicie wokół Marsa. Delhi zamierza także wysłać w przyszłym roku trzydniową misję załogową wokół Ziemi.


PAP/ho

UE chce zwiększyć misję szkoleniową dla Ukrainy. Jej finansowanie po raz kolejny zablokowały Węgry

01.09.2023 18:25
Unijne kraje są gotowe zwiększyć misję szkoleniową dla ukraińskich żołnierzy, ale pod znakiem zapytania jest jej finansowanie z powodu blokady Węgier - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Węgry grożą też, że nie zaakceptują kolejnego pomysłu - by przekazać Ukrainie 20 miliardów euro do 2027 roku, czyli pięć miliardów euro rocznie na dozbrajanie - przekazała Beata Płomecka. W tej ostatniej blokadzie wspierają je też niektóre inne kraje UE.

Dodatkowe 23 mld euro tanich pożyczek z KPO. Komisja Europejska informuje o wniosku Polski

02.09.2023 10:00
Komisja Europejska poinformowała o wniosku Polski o dodatkowe 23 miliardy euro tanich pożyczek z Krajowego Planu Odbudowy. Chodzi o pieniądze w ramach programu wspierającego transformację energetyczną. O szczegółach brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Reuters: USA mają przekazać Ukrainie amunicję ze zubożonym uranem

02.09.2023 11:45
- Administracja prezydenta Joe Bidena ma zaopatrzyć Ukrainę w budzącą kontrowersje amunicję przeciwpancerną zawierającą zubożony uran; może ona pomóc w zniszczeniu rosyjskich czołgów - poinformowała agencja Reutera.

ISW: MON Rosji dąży do przejęcia kontroli nad działalnością Grupy Wagnera w Afryce

02.09.2023 15:30
- Rosyjskie ministerstwo obrony prowadzi działania, mające na celu przejęcie kontroli nad operacjami w Afryce, które dotąd realizowała tam najemnicza Grupa Wagnera – pisze w sobotę w raporcie Instytut Badań nad Wojną (ISW).