Redakcja Polska

Dodatkowe 23 mld euro tanich pożyczek z KPO. Komisja Europejska informuje o wniosku Polski

02.09.2023 10:00
Komisja Europejska poinformowała o wniosku Polski o dodatkowe 23 miliardy euro tanich pożyczek z Krajowego Planu Odbudowy. Chodzi o pieniądze w ramach programu wspierającego transformację energetyczną. O szczegółach brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
KE informuje o wniosku Polski o dodatkowe 23 mld euro tanich pożyczek z KPO
KE informuje o wniosku Polski o dodatkowe 23 mld euro tanich pożyczek z KPOGiannis Papanikos/Shutterstock

Inwestycje finansowane z unijnego Funduszu Odbudowy dotyczą rozwoju sieci dystrybucji energii elektrycznej na obszarach wiejskich oraz rozwoju infrastruktury gazowej, by umożliwić zróżnicowanie dostaw błękitnego paliwa, co będzie z korzyścią dla całej Unii.

Z informacji Komisji wynika, że wcześniej złożone projekty na wykorzystanie pieniędzy z KPO zostały zmienione i rozszerzone zgodnie z wytycznymi programu wspierającego przemiany energetyczne. Obejmują one wsparcie dla sieci przesyłowych energii elektrycznej, odnawialnych źródeł energii, magazynowania energii, autobusów nisko i bezemisyjnych oraz morskich farm wiatrowych.

Polski KPO złożony z ponad 22 miliardów euro bezzwrotnych dotacji i ponad 11 miliardów euro tanich pożyczek Komisja Europejska zaakceptowała w czerwcu ubiegłego roku. Do tej pory pieniądze nie zostały wypłacone, bo Komisja mówi, że spełnione muszą być warunki dotyczące niezależności sądownictwa. Polska jest jednym z pięciu krajów, które nie otrzymały żadnych pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy, w tym także zaliczek. Oprócz niej w tej grupie są Holandia, Irlandia, Szwecja i Węgry.

IAR/Beata Płomecka/ho

Na Ukrainie produkowane będą szwedzkie bojowe wozy piechoty CV90

31.08.2023 15:51
"Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby pierwsze CV90 zostały wyprodukowane na Ukrainie tak szybko, jak to możliwe" - powiedział po niedawnym spotkaniu z premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. 

Nielegalnie wwiezione do Polski odpady wróciły do Niemiec

01.09.2023 11:23
W wyniku działań Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) do Niemiec wróciło 7,2 t odpadów z niemieckiej elektrowni wiatrowej, które zostały nielegalnie wwiezione do naszego kraju. W kwietniu zawiadomienie o ich transporcie przekazał GIOŚ Lubuski Urząd Celno-Skarbowy w Gorzowie Wlkp.

Francja bierze przykład z Polski? Większość obywateli chce referendum ws. migracji

01.09.2023 13:36
Niemal siedmiu na dziesięciu Francuzów chciałoby wypowiedzieć się w referendum na temat polityki migracyjnej swego kraju - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie francuskiej telewizji CNews. Badanie przeprowadzono na kilka dni przed zapowiadaną przez Emmanuela Macrona "ważną inicjatywą polityczną".

UE chce zwiększyć misję szkoleniową dla Ukrainy. Jej finansowanie po raz kolejny zablokowały Węgry

01.09.2023 18:25
Unijne kraje są gotowe zwiększyć misję szkoleniową dla ukraińskich żołnierzy, ale pod znakiem zapytania jest jej finansowanie z powodu blokady Węgier - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Węgry grożą też, że nie zaakceptują kolejnego pomysłu - by przekazać Ukrainie 20 miliardów euro do 2027 roku, czyli pięć miliardów euro rocznie na dozbrajanie - przekazała Beata Płomecka. W tej ostatniej blokadzie wspierają je też niektóre inne kraje UE.