Redakcja Polska

Grupa ORLEN z zyskiem netto w wysokości 3,5 miliarda złotych

31.10.2023 14:32
Grupa ORLEN zakończyła trzeci kwartał 2023 roku zyskiem netto w wysokości 3,5 miliarda złotych. Po dziewięciu miesiącach tego roku zysk operacyjny koncernu wyniósł 34 miliardy złotych, a zysk netto osiągnął ponad 17 miliardów złotych.
Orlen sfinalizuje niebawem przejęcie stacji paliw w Austrii
Orlen sfinalizuje niebawem przejęcie stacji paliw w AustriiShutterstock/siekier.photo

Zysk Orlenu w III kw. 2023 r. wyniósł prawie 3,46 mld zł, a przychody ze sprzedaży sięgnęły 75,4 mld zł, zaś koszt własny sprzedaży wyniósł prawie 63,6 mld zł. Zysk operacyjny EBIDTA według LIFO wyniósł w tym okresie 8,2 mld zł - podano w komunikacie Grupy Orlen.

ORLEN w trzecim kwartale zwiększał wolumeny sprzedaży w obszarze sprzedaży detalicznej, które tylko na rynku polskim wzrosły o 9 procent rok do roku. W ciągu dziewięciu miesięcy tego roku Orlen nakłady inwestycyjne Orlenu przekroczyły 20 miliardów złotych. Członek zarządu spółki Jan Szewczak powiedział, że spółka podtrzymuje plany inwestycyjne na ten rok na poziomie 36 miliardów złotych. - Może trzydziestu kilku miliardów złotych, to będzie dwa razy więcej niż w zeszłym roku - zaznaczył. 70 procent tej kwoty ma iść na projekty rozwojowe. Szewczak dodał, że mniej więcej równe nakłady są na poszczególne działy działalności Grupy - między innymi w rafinerii, petrochemii, wydobyciu. Spodziewa się, że w ostatnim kwartale inwestycje wzrosną.


Posłuchaj
00:15 12635799_1.mp3 Prezes Orlenu Daniel Obajtek powiedział, że grupa prowadzi także program inwestycyjny (IAR)

 

Raport wskazuje, że w segmencie detalicznym najważniejszym wydarzeniem dla koncernu była decyzja Komisji Europejskiej na początku października umożliwiająca przejęcie 266 stacji paliw Turmöl w Austrii. Gigant energetyczny oczekuje zakończenia przejęcia austriackich stacji na przełomie roku. Członek zarządu spółki Armen Artwich przypomniał, że zgodę na transakcję wydała Komisja Europejska.

Będzie to siódmy rynek detaliczny, na którym będzie obecna Grupa Orlen. W Austrii poza siecią stacji paliw, spółka przejmie też sieć stacji ładowania samochodów elektrycznych. - Przejmujemy także biznes kart flotowych - dodał.

W ramach ujednolicania europejskiej marki ORLEN zakończono również rebranding 90 stacji na Słowacji, a także rozpoczęto kolejny etap rebrandingu w Niemczech, w ramach którego 100 stacji pod szyldem ORLEN będzie działało już do początku 2024 roku.

Według strategii Grupy Orlen do 2030 roku sieć stacji paliw koncernu ma liczyć będzie trzy i pół tysiąca punktów, z czego 45 procent ma być poza Polską.


IAR/dad


Przekazano pierwsze śmigłowce dla 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Programie Perkoz

30.10.2023 15:18
Dwa nowe śmigłowce AW-149 przekazano żołnierzom 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w bazie w Nowym Glinniku w województwie łódzkim. To pierwsze maszyny z partii 32 śmigłowców wsparcia wybranych dla wojska w ramach programu Perkoz.

Niemiecki minister obrony: musimy przygotować się na wojnę w Europie

30.10.2023 15:51
Niemiecki minister obrony Boris Pistorius ostrzegł przed niebezpieczeństwem wojny w Europie i wezwał do dalszej modernizacji Bundeswehry. - Musimy być gotowi do obrony. A także przygotować do tego Bundeswehrę i społeczeństwo - oświadczył minister w rozmowie ze stacją ZDF.

"Niezależna": niemiecki europoseł chce wypchnięcia USA z Europy. "To pokłosie zmiany traktatów"

31.10.2023 11:58
"Europejskie superpaństwo oznaczać ma wypchnięcie USA z Europy oraz de facto likwidację NATO. Wprost wyraził to Helmut Scholz jeden z autorów dokumentu który przyjęła komisja konstytucyjna PE" - ocenił na Twitterze Michał Rachoń, publikując fragment dokumentu. Scholz jest absolwentem stosunków międzynarodowych na moskiewskim MGIMO, przez lata pracował w dyplomacji NRD. - Wiele krajów uważa, że NATO jest dobrym kierunkiem. Dla Polski absolutnie te przepisy są nie do przyjęcia - mówił Rachoń w programie #Jedziemy w TVP.Info.