Redakcja Polska

NASK ostrzega przed kolejnym atakiem na polskie firmy

14.11.2023 15:55
NASK poinformowała we wtorek, że obserwuje kolejny atak na polskie firmy. Chodzi o infekcje szkodliwym oprogramowaniem.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneGolden Dayz/Shutterstock

Zespół CERT Polska (Computer Emergency Response Team) znów ostrzega przed próbą infekowania polskich firm szkodliwym oprogramowaniem Agent Tesla, tym razem w nowej odsłonie.

"Oszuści rozsyłają masowo wiadomości e-mail, podszywając się w nich pod jedną z polskich spółek z branży budowlanej. W treści wiadomości sfałszowane są m.in. imię i nazwisko nadawcy, natomiast faktyczna domena, do której należy e-mail nadawcy, nie jest powiązana ze spółką, pod którą podszywają się przestępcy" - podała Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa.

Podkreśliła, że wiadomość ma charakter zaproszenia do współpracy biznesowej, której szczegóły zawiera rzekomo załącznik. "To plik o rozszerzeniu .IMG, kojarzącym się z dokumentami graficznymi. W rzeczywistości jest to jednak podobnie jak pliki w formacie .ISO obraz dysku, który może być wykorzystany do umieszczenia na komputerze ofiary szkodliwego oprogramowania wykradającego dane, takiego jak Agent Tesla" - wyjaśniła NASK.

"Z nieufnością traktuj załączniki przysyłane przez nieznanych nadawców. W razie wątpliwości najlepiej prześlij podejrzaną wiadomość na adres cert@cert.pl lub zgłoś ją poprzez stronę incydent.cert.pl" - zaapelowała NASK.

IAR/dad

"Mamy zbieżną percepcję zagrożenia, jakie stanowi Rosja". Ambasador Polski w Rumunii o współpracy naszych państw

14.11.2023 12:42
Polska i Rumunia mają zbieżną percepcję zagrożenia, jakie stanowi agresywna polityka Rosji – powiedział ambasador RP w Rumunii Paweł Soloch podczas obchodów Dnia Niepodległości w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Krajowej.

GUS podał szybki szacunek PKB. Waldemar Buda: Polska uniknęła recesji technicznej

14.11.2023 13:55
Po wtorkowej rewizji danych Głównego Urzędu Statystycznego widać, że Polska uniknęła recesji technicznej - wskazał w komentarzu dla PAP minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał, że w kolejnych kwartałach spodziewa się dalszego ożywienia gospodarczego.

Kaliningrad coraz większym problemem Moskwy? Dowódca sił NATO na Litwie: to Rosjanie muszą się martwić

14.11.2023 14:21
- Myślę, że Kaliningrad (obwód królewiecki) nadal jest problemem dla NATO, ale wstąpienie do Sojuszu Finlandii i zbliżające się wstąpienie Szwecji całkowicie zmieniają układ sił w regionie Morza Bałtyckiego. To Rosjanie muszą martwić się o wzmacnianie tego obszaru - ocenił w rozmowie z portalem LRT dowódca Jednostki Integracji Sił NATO (NFIU) na Litwie, pułkownik Peter Nielsen.