Redakcja Polska

Handelsblatt: wiosną 2022 roku Niemcom groził blackout

05.12.2023 10:08
Kilka tygodni po wybuchu wojny na Ukrainie Niemcom groził rozległy blackout. Tak wynika z ustaleń dziennika "Handelsblatt". Niemieccy dziennikarze informują, że przed awarią ostrzegli rządzących w Berlinie "dwaj rosyjscy demaskatorzy".
Trzecia największa potęga gospodarcza świata mogła stracić dostęp do energii elektrycznej
"Trzecia największa potęga gospodarcza świata mogła stracić dostęp do energii elektrycznej"Źródło fot.: shutterstock/phil_berry

"W kwietniu 2022 roku w berlińskiej Kancelarii Federalnej zapanował popłoch. Trzecia największa potęga gospodarcza świata mogła stracić dostęp do energii elektrycznej" - pisze dziennik "Handelsblatt", który ustalił, że miesiąc po ataku na Ukrainę Władimir Putin chciał wprowadzić Niemcy w "energetyczną zapaść", uderzając w firmę Gazprom Germania.

Plany te udaremniło dwóch rosyjskich menedżerów niemieckiej spółki-córki Gazpromu, którzy niezwłocznie poinformowali władze w Berlinie, że Kreml zamierza ją zlikwidować, usiłując odciąć Niemcy od dostaw gazu.


Posłuchaj
00:59 12694215_1.mp3 Handelsblatt: wiosną 2022 roku Niemcom groził blackout. Materiał Wojciecha Osińskiego (IAR)

 

"Z powodu militarnych niepowodzeń na przedmieściach Kijowa Putin postanowił wytoczyć działa, z których Moskwa nie korzystała nawet w mrocznych chwilach zimnej wojny" - wskazuje gazeta, dodając, że firma Gazprom Germania była "gospodarczą bombą" w rękach rosyjskiego dyktatora. "Na początku ministrowie rządu federalnego uznali te informacje za żart primaaprilisowy, ale szybko zrozumieli, że mają tylko 50 godzin na uniknięcie katastrofy" - napisano.

Dziennik "Handelsblatt" przypomina, że wkrótce Gazprom Germania zniknęła z biznesowej mapy Niemiec. "Spółka, która kontrolowała osiem magazynów zlokalizowanych na terenie pięciu krajów, została znacjonalizowana. Tyle tylko, że obrany przez Scholza kurs wobec Chin nadal poraża naiwnością" - puentuje gazeta.


IAR/dad

Niemcy: w Poczdamie zakończył się polski Jarmark Gwiazdkowy

04.12.2023 13:31
W niemieckim Poczdamie zakończył się polski Jarmark Gwiazdkowy, który corocznie przyciąga tysiące odwiedzających. Trzydniowa impreza już po raz dziewiętnasty dała polskim wystawcom okazję do zaprezentowania rękodzieła i potraw wigilijnych znad Wisły.

Otwarcie wystawy o Grupie Ładosia w Berlinie. Odręczne notatki, korespondencje wśród eksponatów

04.12.2023 14:26
W berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego zostanie otwarta wystawa poświęcona Grupie Ładosia, która udzielała pomocy Żydom zagrożonym przez hitlerowskie Niemcy. Ekspozycja przedstawia sylwetki dyplomatów, którzy zajmowali się wydawaniem im nielegalnych paszportów, ocalających ich przed zagładą.

Powstaje pierwszy polski satelita telekomunikacyjny. Za 5 lat ma być wystrzelony w kosmos

04.12.2023 22:05
Firma Thorium Space wraz z Europejską Agencją Kosmiczną pracuje nad pierwszym polskim satelitą telekomunikacyjnym. Urządzenie SmallGEO może trafić na orbitę za pięć lat. Polskie przedsiębiorstwo Thorium Space SA 30 listopada dołączyło do HummingSAT - projektu partnerskiego Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Program, w którym bierze też udział m.in. szwajcarska firma SWISSto12, zakłada budowę małych satelitów telekomunikacyjnych na orbitę geostacjonarną (GEO).

Biały Dom zwiększa presję na Kongres w sprawie wsparcia Ukrainy

05.12.2023 09:14
Biały Dom zwiększa presję na Kongres w sprawie dodatkowych funduszy na pomoc Ukrainie. Doradcy prezydenta Joe Bidena poinformowali parlament, że kończą się fundusze na broń dla Kijowa i stwierdzili, że politycy sprzeciwiający się wsparciu Ukrainy pomagają Władimirowi Putinowi.