Redakcja Polska

Rosja planuje przejęcie leasingowanych samolotów. Ekspert: to będzie kradzież

11.03.2022 15:07
Rosyjskie władze rozważają przejęcie kilkuset samolotów, wydzierżawionych od zachodnich firm. Maszyny są warte łącznie ponad 9 miliardów euro. Szwedzki ekspert lotniczy Jan Ohlsson ocenia, że "nacjonalizacja" samolotów, którą planuje Rosyjska Agencja Transportu, byłaby zwykłą kradzieżą.
Rosja planuje znacjonalizować leasingowane samoloty
Rosja planuje znacjonalizować leasingowane samolotyxusenru/Pixabay

Przed pandemia koronawirusa i wojną na Ukrainie, Rosja należała do gigantów na rynku turystycznym. Przed pandemią tylko narodowe linie Aeroflot wraz ze spółkami zależnymi przewoziły około 60 milionów pasażerów rocznie. Sankcje nałożone na Rosję przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone oznaczają między innymi, że zachodnie firmy leasingowe do 28 marca muszą zakończyć swoje transakcje z Rosją.

Według firmy analitycznej Cirium, w Rosji jest 980 samolotów komercyjnych, z których 777 jest w leasingu. Większość należy do firm zarejestrowanych w Irlandii lub na Bahamach. Zarząd Transportu Bahamów podjął już decyzję o cofnięciu tak zwanych świadectw zdatności do lotu dla samolotów wydzierżawionych Rosji, co oznacza, że ​​nie mają ubezpieczenia. Rosyjskie władze chcą uniemożliwić wydzierżawionym samolotom opuszczenie kraju - stąd groźba nacjonalizacji.

Najwięksi producenci, tacy jak Boeing i Airbus, ogłosili zaprzestanie wsparcia technicznego dla rosyjskich linii lotniczych i dostaw części zamiennych. - To może mieć wpływ na bezpieczeństwo lotów - ostrzega ekspert lotniczy Jan Ohlsson. Według niego, istnieje bowiem ryzyko, że rosyjskie firmy zaczną kupować części zamienne z nielegalnych źródeł.


IAR/dad


Psycholog do Polaków: pomagajmy mądrze uchodźcom i rozmawiajmy z dziećmi o wojnie

12.03.2022 13:51
„Ciepłe serce ale też zimna głowa, żeby realnie oceniać sytuację i potrzeby uciekających przed wojną, są nam potrzebne aby poradzić sobie z kryzysem zbrojnym po sąsiedzku i falą uchodźców w Polsce” - mówi Aleksandra Hytroś – Kiwała, psycholog, pedagog. I dodaje: „mierzmy siły na zamiary a zrobimy więcej dobrego i rozmawiajmy z dziećmi o wojnie”.

Mateusz Morawiecki: Niemcy popełniły strategiczny błąd uzależniając się od rosyjskiego gazu i surowców

11.03.2022 14:37
Niemcy i inne państwa popełniły strategiczny błąd polegający na tym, żeby się uzależnić od rosyjskiego gazu i rosyjskich surowców - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki po szczycie UE, który odbył się w podparyskim Wersalu. Dzisiaj Niemcy, Austria i inne kraje chcą się z tego wycofać - dodał.

Kijów przygotowuje się na rosyjskie oblężenie

11.03.2022 14:26
W mieście jest spokojnie, nie ma paniki, panuje martwa cisza przerywana wybuchami – mówi w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy ukraiński dziennikarz Oleksandr Miasyszczev.