Redakcja Polska

Psycholog do Polaków: pomagajmy mądrze uchodźcom i rozmawiajmy z dziećmi o wojnie

12.03.2022 13:51
„Ciepłe serce ale też zimna głowa, żeby realnie oceniać sytuację i potrzeby uciekających przed wojną, są nam potrzebne aby poradzić sobie z kryzysem zbrojnym po sąsiedzku i falą uchodźców w Polsce” - mówi Aleksandra Hytroś – Kiwała, psycholog, pedagog. I dodaje: „mierzmy siły na zamiary a zrobimy więcej dobrego i rozmawiajmy z dziećmi o wojnie”.
Audio
  • Z psychologiem, Aleksandrą Hytroś – Kiwałą o mądrym pomaganiu uchodźcom wojennym oraz rozmowach z dziećmi o wojnie, rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Podopieczni ukraińskich domów dziecka zakwaterowani w Polsce.
Podopieczni ukraińskich domów dziecka zakwaterowani w Polsce.PAP/Łukasz Gągulski

Nasze poczucie bezpieczeństwa zostało zachwiane w sposób gwałtowny. Staramy się poradzić sobie z tym poczuciem bezradności. Obecnie objawia się to naszą dobroczynnością. Pomagamy na granicy, przyjmujemy uchodźców do domu. Działamy, co niweluje poczucie bezradności w sytuacji zagrożenia. I póki działamy, jest dobrze. Natomiast musimy pamiętać, że ta siła motywacyjna będzie się wypalać. Nikt nie może długo na takim poziomie działania przetrwać. Dlatego mówię o tym ciepłym sercu i chłodnej głowie, by móc z tym kolejnym etapem sobie poradzić” - podkreśla Aleksandra Hytroś  – Kiwała.

Psycholog zwraca uwagę, żeby wspierać uchodźców bazując na solidnej ocenie sytuacji, własnych możliwości i potrzeb osób przybywających do Polski. „Po etapie mobilizacji, kiedy zaspokoimy podstawowe potrzeby bytowe naszych gości, musimy liczyć się z tym, że oni zaczną mierzyć się z własną traumą wojny. Będą mobilizować siły by odbudować życie swoich rodzin. Niekoniecznie muszą chcieć się z nami integrować, bo wiele osób zakłada, że jest tu tymczasowo. I co bardzo ważne, powinniśmy nauczyć się rozmawiać o wojnie i jej konsekwencjach z dziećmi. Nawet jeśli chronimy je przed medialnymi relacjami z wojny, to one wiedzą, że coś się dzieje. Za chwilę spotkają ukraińskie dzieci w szkole, uchodźców u sąsiadów bądź u nas i trzeba zadbać o poczucie bezpieczeństwa w tej nowej dla nich sytuacji” - uczula gość audycji „Kierunek: Polska”.

Z psychologiem, Aleksandrą Hytroś – Kiwałą o mądrym pomaganiu uchodźcom wojennym oraz rozmowach z dziećmi o wojnie, rozmawiała Małgorzata Frydrych.


Polacy pomagają w ewakuacji chorych dzieci z lwowskiego szpitala

12.03.2022 08:27
Do szpitala pediatrycznego przy ulicy Dnisterskiej trafiają między innymi dzieci z ewakuowanych placówek z obszarów wschodniej Ukrainy.

Irlandzki premier o uchodźcach: względy humanitarne ważniejsze od bezpieczeństwa

13.03.2022 14:08
Premier Irlandii Micheal Martin podkreślił, że Irlandczycy są poruszeni kryzysem humanitarnym i dlatego Dublin zniósł wizy.

Wołodymyr Zełenski odwiedził w szpitalu rannych żołnierzy

13.03.2022 19:42
Prezydent Ukrainy odwiedził w szpitalu wojskowym rannych żołnierzy, przyznał im też odznaczenia. Jego wizyta została pokazana na wideo, które mediom przekazała kancelaria prezydenta