Redakcja Polska

7. Polsko-Szwajcarski Dzień Innowacji. Uczmy się od najlepszych

29.09.2022 18:28
O innowacjach w usługach finansowych będą dyskutować uczestnicy 7. Polsko-Szwajcarskiego Dnia Innowacji. Organizatorem spotkania, które się  odbędzie 7 października w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie jest Ambasada Szwajcarii w Polsce oraz Polsko-Szwajcarska Izba Gospodarcza.
Audio
  • Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Marii Wieczorkiewicz z Ulrichem Schwendimannem, dyrektorem zarządzającym Polsko-Szwajcarskiej Izby Gospodarczej [posłuchaj]
Ulrich Schwendimann, dyrektor zarządzający Polsko-Szwajcarskiej  Izby Gospodarczej
Ulrich Schwendimann, dyrektor zarządzający Polsko-Szwajcarskiej Izby GospodarczejFoto: Maria Wieczorkiewicz/PRdZ

Ulrich  Schwendimann, dyrektor zarządzający Polsko-Szwajcarskiej Izby  Gospodarczej, który był gościem Polskiego Radia dla Zagranicy przypomniał, że inicjatywa Polish-Swiss Innovation Day jest efektem badań, które zlecono ponad dziesięć lat temu na temat wizerunku Szwajcarii, szwajcarskich firm i usług  w Polsce.

- Okazało się - mówił nasz gość - że ten obraz jest bardzo pozytywny i  szwajcarskie produkty, postrzegano jako dobre i wysokiej jakości. Zaskoczyło nas  jednak  ,że nie określano produkujących je firm jako innowacyjne. Postanowiliśmy to zmienić, tym bardziej że   Szwajcaria we wszystkich  europejskich i światowych rankingach jest w czołówce państw innowacyjnych. Chcieliśmy przybliżyć Polakom ten aspekt szwajcarskiej gospodarki i tak się zrodziła idea konferencji , na których wymieniamy się doświadczeniami i wiedzą o innowacyjności w wielu dziedzinach współczesnego życia.

Organizatorzy, zapraszając do uczestnictwa w 7. Polish - Swiss Innovation Day, napisali: Jako najbardziej innowacyjny kraj na świecie i jedno z najbardziej konkurencyjnych centrów finansowych, Szwajcaria znajduje się również w czołówce innowacji w branży finansowej. Polska jest silna w obszarze fintech i coraz bardziej interesuje się zrównoważonymi finansami. Zrównoważony i innowacyjny sektor finansowy jako kręgosłup gospodarki to idea łącząca zarówno szwajcarskich jak i polskich ekspertów. Tegoroczna edycja Polish - Swiss Innovation Day będzie koncentrować się zatem na finansowej stronie procesu, jakim jest zrównoważony rozwój, by umożliwić przepływ wiedzy, wymianę doświadczeń i finalnie, bardziej zrównoważone i innowacyjne rozwiązania w sektorze finansów.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy  Marii Wieczorkiewicz z Ulrichem  Schwendimannem, dyrektorem zarządzającym  Polsko-Szwajcarskiej Izby  Gospodarczej.

 

II Polskie Forum Gospodarczo-Technologiczne w Szwajcarii. Polskie „mini Davos” powraca do Berna

24.09.2022 11:30
Już po raz drugi w stolicy Konfederacji spotkają się na zaproszenie Ambasady RP w Bernie przedsiębiorcy, naukowcy, eksperci i urzędnicy z Polski i Szwajcarii, aby dyskutować o zacieśnianiu dwustronnej współpracy. Szczególnie silna będzie reprezentacja samorządowców. II Polskie Forum Gospodarczo-Technologiczne w Szwajcarii odbędzie się w dniach 3 i 4 października w Bernie.   

Międzynarodowy Dzień Języków Obcych. Spotkanie z Martyną Górniak-Pełech, tłumaczką i pisarką

26.09.2022 10:41
26 września obchodzimy  Międzynarodowy Dzień Języków Obcych. To dobra okazja, by zwrócić dzieciom uwagę, jak ważna jest umiejętność porozumiewania się z ludźmi, którzy mieszkają w innych częściach świata i poznawanie ich kultury. Przekonuje o tym Martyna Górniak - Pełech, dziennikarka i pisarka, autorka książki „Dzieci Wielojęzyczne. Niezwykła historia zwykłej rodziny”.

Wicepremier Piotr Gliński: dbałość o spuściznę kulturową poza granicami Polski zasługuje na najwyższe uznanie

27.09.2022 17:14
W Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych odbywa się 44. Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie. Przedstawiciele kilkudziesięciu instytucji emigracyjnych debatują o tym, jak chronić polskie dziedzictwo za granicą. Jak powiedział wicepremier Piotr Gliński, zwracając się do muzealników, archiwistów i bibliotekarzy, "dbałość o spuściznę kulturową poza granicami Polski zasługuje na najwyższe uznanie".