Redakcja Polska

Wicepremier Piotr Gliński: dbałość o spuściznę kulturową poza granicami Polski zasługuje na najwyższe uznanie

27.09.2022 17:14
W Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych odbywa się 44. Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie. Przedstawiciele kilkudziesięciu instytucji emigracyjnych debatują o tym, jak chronić polskie dziedzictwo za granicą. Jak powiedział wicepremier Piotr Gliński, zwracając się do muzealników, archiwistów i bibliotekarzy, "dbałość o spuściznę kulturową poza granicami Polski zasługuje na najwyższe uznanie".
W Warszawie odbywa się 44. Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie
W Warszawie odbywa się 44. Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzietwitter.com/kultura_gov_pl

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podkreślił, że idea konferencji polega na tym, że zrzesza ona niezależne instytucje, wszystkie bardzo potrzebne nie tylko środowiskom polonijnym, lecz także całemu polskiemu społeczeństwu.

- Mam tu na myśli bogactwo bezcennych zbiorów archiwalnych, księgozbiorów oraz kolekcji artystycznych i historycznych. Reprezentują Państwo instytucje, których bezcenne narodowe pamiątki, dzięki wieloletniej działalności, zostały ocalone i z pietyzmem przechowywane w okresie komunizmu. Dzięki państwa służbie zbiory te nie uległy rozproszeniu, a dziś stanowią kompendium wiedzy dla kolejnych pokoleń Polaków na całym świecie. To jest połączenie profesjonalizmu i patriotyzmu. Państwa dbałość o spuściznę kulturową poza granicami Polski zasługuje na najwyższe uznanie - zwrócił się do muzealników, archiwistów i bibliotekarzy, dziękując im za pracę w polskich instytucjach kultury za granicą.

Wicepremier dodał, że dzięki trzem edycjom programu "Wspieranie Archiwów, Bibliotek i Muzeów poza Krajem" dofinansowanie uzyskało 12 instytucji emigracyjnych na prawie 18 milionów złotych. Minister kultury poinformował, że w jego resorcie trwają prace zmierzające do finalizacji objęcia stałą i zinstytucjonalizowaną opieką bezcennych zbiorów Biblioteki Polskiej w Paryżu. Planowane jest utworzenie nowej instytucji kultury - Instytutu Biblioteka Polska w Paryżu z siedzibą w Krakowie, współprowadzonej przez Polską Akademię Umiejętności w Krakowie, Towarzystwo Historyczno-Literackie w Paryżu oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W 44. Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie uczestniczą przedstawiciele licznych polskich instytucji kultury za granicą m.in. Muzeum Polskiego w Rapperswilu w Szwajcarii, Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce, Studium Polski Podziemnej w Wielkiej Brytanii i Biblioteki Polskiej im. Ignacego Domeyki w Argentynie. Są też przedstawiciele Archiwum Państwowego, Biblioteki Narodowej, Instytutu Pamięci Narodowej, archiwów oraz instytucji w kraju.

Posłuchaj
00:31 11962211_1.mp3 Wśród beneficjentów programu resortu kultury jest Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce - mówi jego szefowa Iwona Korga (IAR) 

Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie została założona w Muzeum Polskim w Rapperswilu w 1979 roku. Jest organizacją zrzeszającą muzea, archiwa i biblioteki polskie poza granicami kraju. Jako cel konferencja stawia sobie koordynację działalności instytucji członkowskich, otaczających swoją troską dorobek i rozwój kultury polskiej oraz prezentujący wolnemu światu jej bogactwo i nierozerwalność z humanistyczną kulturą europejską.IAR/dad

Wilno: w Ponarach odbyły się Uroczystości Ponarskie

26.09.2022 16:35
Jesteśmy tutaj, aby dać świadectwo prawdzie i nazywać rzeczy po imieniu - mówiła podczas Uroczystości Ponarskich wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska. Pod Wilnem w Ponarach podczas II wojny światowej zamordowanych zostało blisko 100 tysięcy osób. Wśród nich byli również Polacy.

W Świątyni Opatrzności Bożej powstanie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie

26.09.2022 17:00
Szczątki trzech Prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego zostaną sprowadzone do Polski 12 listopada. Po uroczystościach pogrzebowych spoczną w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie w nowopowstałym Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie.

Polonia upamiętniła pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City rocznicę napaści sowieckiej na Polskę

27.09.2022 08:38
Amerykańscy Polacy złożyli w niedzielę pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City hołd naszym rodakom zamordowanym w czasie II wojny światowej. Przypomnieli o czwartym rozbiorze Polski zainicjowanym wtargnięciem wojsk sowieckich do Polski 17 września 1939 roku.