Redakcja Polska

KE uległa presji kilkunastu krajów, w tym Polski. Jest projekt ws. limitów cenowych na gaz

22.11.2022 17:51
Komisja Europejska, pod wpływem presji 15 krajów - w tym Polski - zaproponowała projekt przepisów dotyczący limitów cenowych na gaz.
Komisja Europejska, pod wpływem presji 15 krajów - w tym Polski - zaproponowała limity cenowe na gaz
Komisja Europejska, pod wpływem presji 15 krajów - w tym Polski - zaproponowała limity cenowe na gazshutterstock/MAXSHOT.PL

Bruksela była początkowo niechętna pułapom cenowym za błękitne paliwo, dlatego skupiała na sobie krytykę za wspieranie stanowiska Niemiec w tej sprawie.

Ostatecznie jednak Komisja ustąpiła pod wpływem nacisków. Komisarz do spraw energii Kadri Simson poinformowała, że jeśli cena za gaz przekroczy 275 euro za megawatogodzinę, wtedy niemożliwe będą dalsze transakcje. Ten pułap to na razie propozycja Komisji do negocjacji dla krajów członkowskich i to unijne rządy ostatecznie ustalą pułap cenowy.

Polska wraz Włochami, Belgią i Grecją zaczęła kilka miesięcy temu naciskać na Komisję, by przygotowała projekt legislacji w tej sprawie, a później zmontowała koalicję 15 krajów, która kontynuowała presję na Komisję. Te państwa uważają, że 24 listopada w Brukseli na spotkaniu unijnych ministrów energii powinno dojść do zaakceptowania propozycji.

W dokumencie rozesłanym europejskim stolicom Komisja proponuje wprowadzenie mechanizmu korekcyjnego holenderskiego wskaźnika TTF, który jest punktem odniesienia dla większości kontraktów w Europie dla gazu importowanego, ale nie podaje szczegółowych parametrów. W dokumencie Komisja napisała też o zabezpieczeniach - pułapy cenowe na gaz miałyby być zawieszane, jeśli okazałoby się, że zagraża to na przykład bezpieczeństwu dostaw błękitnego paliwa do Europy.

 

IAR/dad

Rząd walczy z kryzysem energetycznym. Müller: podtrzymujemy chęć wsparcia polskich obywateli

08.11.2022 16:41
 - Podtrzymujemy chęć możliwie najdalej idącego wsparcia polskich obywateli w trudnym czasie kryzysu - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał, pomoc będzie modyfikowana w taki sposób, aby zastąpić aktualne narzędzia innymi, np. takimi jak maksymalne ceny energii i gazu w ramach ochrony taryfowej.

Patriot – system wybrany przez Polskę. Jak działa i czym się charakteryzuje?

22.11.2022 10:52
Niemcy proponują wsparcie obrony powietrznej Polski swoimi wyrzutniami Patriot. Po inwazji Rosji na Ukrainę sojusznicy przerzucili baterie tego systemu na Słowację, tymczasowo w Polsce dwie swoje baterie umieścili Amerykanie.

Komisja Europejska wezwała kraje UE do przeprowadzenia "stress testów" infrastruktury krytycznej

22.11.2022 13:38
Komisja Europejska wezwała kraje członkowskie Unii do przeprowadzenia "stress testów" infrastruktury krytycznej. Chodzi o szczegółowe sprawdzanie zabezpieczeń najważniejszych obiektów, by możliwie przygotować się między innymi na rosyjskie cyberataki i akty sabotażu.