Redakcja Polska

Komisja Europejska wezwała kraje UE do przeprowadzenia "stress testów" infrastruktury krytycznej

22.11.2022 13:38
Komisja Europejska wezwała kraje członkowskie Unii do przeprowadzenia "stress testów" infrastruktury krytycznej. Chodzi o szczegółowe sprawdzanie zabezpieczeń najważniejszych obiektów, by możliwie przygotować się między innymi na rosyjskie cyberataki i akty sabotażu.
Strasburg: KE wezwała kraje członkowskie do przeprowadzenia stress testów infrastruktury krytycznej
Strasburg: KE wezwała kraje członkowskie do przeprowadzenia "stress testów" infrastruktury krytycznejYuangeng Zhang/Shuttertsock

Komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson nie ukrywała, że Rosja prowadzi przeciwko Europie wojnę hybrydową. Przypomniała sabotaż gazociągu Nord Stream oraz paraliż kolei niemieckiej. - Nieznani sprawy sparaliżowali ruch kolejowy na północy Niemiec, zakłócając połączenia do Holandii i Danii - powiedziała Ylva Johansson. - Zrobili to przecinając światłowody komunikacyjne. Napastnicy są dotąd nieznani, ale sygnał jest jasny: wiemy, gdzie są wasze słabości, wiemy gdzie uderzyć, kiedy tylko zechcemy - dodała komisarz.

Eurodeputowany konserwatystów Joachim Brudziński przypomniał na sali obrad wydarzenia z ostatniego tygodnia, kiedy Rosja masowo ostrzeliwała infrastrukturę cywilną na Ukrainie. Pocisk ukraińskiej obrony przeciwlotniczej spadł na terytorium Polski. Zdaniem deputowanego Brudzińskiego, było to dla Europy ważne ostrzeżenie. Jak dodał: „to, czego jesteśmy dzisiaj świadkami na Ukrainie, to barbarzyństwo putinowskich siepaczy, którzy nie mogąc pokonać żołnierzy ukraińskich na polu bitwy, sięgnęli po ataki na obiekty cywilne i infrastrukturę krytyczną, czego efektem jest praktyczny lockdown większości dużych miast Ukrainy". - To wszystko powinno nam uświadomić, że w dzisiaj obliczu tego rosyjskiego satrapy żadne państwo w Europie nie jest bezpieczne - powiedział Joachim Brudziński.

Ylva Johansson przypomniała w Strasburgu, że Komisja Europejska wydała zalecania dla państw członkowskich w sprawie cyberobrony i ochrony infrastruktury krytycznej. Komisarz wezwała państwa członkowskie do wdrażania tych zaleceń już teraz.


IAR/dad

Kreml zwiększa kontrolę nad przestrzenią informacyjną

22.11.2022 13:10
Amerykański think tank Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszej analizie zwraca uwagę na projekt ustawy, który parlament Rosji może rozpatrzeć do końca roku. Według prorządowych mediów rosyjskich przewiduje on, że wszystkie serwisy internetowe wykorzystujące algorytmy rekomendacyjne, powinny wprowadzić możliwość całkowitego lub częściowego wyłączenia tej technologii.

Szef ukraińskiego MSZ dla "Die Welt": "Bundestag powinien uznać Hołodomor za ludobójstwo"

22.11.2022 12:13
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zaapelował do niemieckich władz o uznanie Wielkiego Głodu na Ukrainie za ludobójstwo. Tak zwany "Hołodomor", czyli Wielki Głód, był wywołaną przez reżim w Moskwie klęską, która dotknęła Ukrainę w latach 30. XX wieku. Zmarło wówczas około 10 milionów ludzi.