Redakcja Polska

Pierwszy gazowiec z dostawami LNG dla Grupy Orlen w drodze z USA do Polski

19.02.2023 12:36
Z terminalu Sabine Pass w Stanach Zjednoczonych wyruszył do Polski pierwszy z ośmiu gazowców, które będą realizować dostawy LNG dla Grupy Orlen - poinformowało w niedzielę PGNiG należące do Grupy Orlen. Statek wiezie do Polski ok. 70 tys. ton skroplonego gazu ziemnego.
Własna flota morska zapewni Grupie Orlen transport skroplonego gazu ziemnego do Polski - podała spółka.
Własna flota morska zapewni Grupie Orlen transport skroplonego gazu ziemnego do Polski - podała spółka.twitter/PGNiG

Jak wskazało w niedzielnym wpisie na Twitterze PGNiG, "z terminalu Sabine Pass w USA w rejs do Polski wyruszył pierwszy z ośmiu naszych gazowców, które będą realizować dostawy LNG dla Grupy Orlen". Dodano, że dostarczy on ok. 70 tys. ton LNG.

Jak wskazał PKN Orlen w połowie grudnia ub.r., własna flota morska zapewni Grupie Orlen efektywny transport skroplonego gazu ziemnego do Polski i wzmocni pozycję koncernu na globalnym rynku LNG. Zapowiedział, że "w 2023 r. Grupa Orlen będzie miała do dyspozycji dwa statki do przewozu LNG zbudowane na jej potrzeby". Do końca 2025 r. liczba takich gazowców ma wzrosnąć do ośmiu jednostek.

W połowie grudnia 2022 r. w Ulsan w Korei Płd. odbyła się ceremonia nadania imion dwóm statkom do przewozu LNG zamówionym przez PGNiG Supply & Trading, spółkę z Grupy Orlen specjalizującą się m.in. w handlu skroplonym gazem ziemnym. Pierwszy statek otrzymał nazwę "Lech Kaczyński", drugiemu nadano nazwę "Grażyna Gęsicka". Gazowiec o imieniu "Lech Kaczyński" wszedł do służby w barwach Grupy Orlen na początku 2023 r., natomiast jednostka o imieniu "Grażyna Gęsicka" ma zacząć transportować LNG w drugiej połowie br.

PKN Orlen to największy koncern multienergetyczny w Polsce, dostarczający paliwa i energię elektryczną. W listopadzie 2022 r. spółka formalnie zakończyła proces przejęcia GK PGNiG, największego dostawcy gazu w Polsce, a wcześniej Grupy Lotos - drugiego w kraju dostawcy paliw. Obie spółki prowadzą działalność poszukiwawczo-wydobywczą ropy naftowej i gazu w Polsce i Norwegii. Do grupy Orlenu należy też Energa - producent energii elektrycznej. Orlen jest także importerem ropy naftowej i paliw do Polski. 

PAP/dad

Wizyta prezydenta USA w Polsce. Światowe media: Biden odwiedza kluczowego sojusznika w NATO

19.02.2023 10:33
Prezydent USA Joe Biden odwiedzi Polskę, kluczowego sojusznika Stanów Zjednoczonych w ramach NATO, kraju, w którym stacjonują tysiące amerykańskich żołnierzy, i który stanowi centrum transferów broni z Zachodu na Ukrainę - informuje amerykańska stacja CNN.

Polskie wsparcie dla Ukrainy. Zdecydowana większość badanych dobrze ocenia politykę rządu

19.02.2023 11:13
80,4 proc. badanych dobrze ocenia politykę rządu na arenie międzynarodowej ws. wsparcia Ukrainy - wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. 11 proc. respondentów jest przeciwnego zdania.

Pierwsze francuskie "lekkie czołgi" AMX-10 RC w przyszłym tygodniu na Ukrainie

19.02.2023 18:02
Pierwsze francuskie opancerzone samochody rozpoznawcze AMX-10 RC nazywane lekkimi czołgami pod koniec przyszłego tygodnia zostaną dostarczone na Ukrainę. Wcześniejsze zapowiedzi potwierdził w rozmowie z dziennikiem "Le Parisien" minister obrony Francji Sebastien Lecornu.