Redakcja Polska

Wciąż bez bez decyzji ws.100 mln euro dla 5 krajów, w tym Polski. Powodem węgierskie embargo

19.05.2023 14:22
Węgry utrzymują embargo na import z Ukrainy, więc wciąż bez decyzji w sprawie przekazania 100 milionów euro pięciu krajom, w tym Polsce. To pieniądze dla rolników, którzy odnotowali straty w związku z nadmiernym importem z Ukrainy. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka usłyszała dziś w Komisji, że władze w Budapeszcie nie przekazały żadnych nowych informacji.
Audio
  • Węgry utrzymują embargo na import z Ukrainy, więc wciąż bez decyzji w sprawie przekazania 100 milionów euro pięciu krajom, w tym Polsce. To pieniądze dla rolników, którzy odnotowali straty w związku z nadmiernym importem z Ukrainy. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Węgierskie embargo blokuje środki dla Polski
Węgierskie embargo blokuje środki dla Polskijoreks/ Shutterstock

Zgodnie z porozumieniem z Komisją Europejską z końca kwietnia, Polska, Bułgaria, Słowacja i Węgry miały znieść swoje jednostronne blokady importu z Ukrainy, a zastąpić je miał unijny zakaz obejmujący cztery produkty - pszenicę, kukurydzę, rzepak i słonecznik. To porozumienie obejmowało także rekompensaty z unijnej rezerwy kryzysowej w wysokości 100 milionów euro dla rolników z tych czterech krajów i Rumunii. Z tego pakietu Polska miała otrzymać najwięcej, bo prawie 40 milionów euro.

Posłuchaj
00:57 12364714_1.mp3 Węgry utrzymują embargo na import z Ukrainy, więc wciąż bez decyzji w sprawie przekazania 100 milionów euro pięciu krajom, w tym Polsce. To pieniądze dla rolników, którzy odnotowali straty w związku z nadmiernym importem z Ukrainy. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)

 

Początkowo zgoda państw członkowskich na proponowany przez Komisję Europejską pakiet finansowy była spodziewana w ubiegłym tygodniu, ale wtedy jeszcze Słowacja i Węgry utrzymywały jednostronne zakazy. Ostatecznie Słowacja zniosła embargo, a Komisja kontynuowała rozmowy z Węgrami. Wtedy mówiono, że ten tydzień będzie momentem na zatwierdzenie 100-milionowego pakietu finansowego. Tak się jednak nie stało, bo Węgry cały czas zakaz importu utrzymują.

IAR/dad

Ukraińskie wojska prą naprzód w Bachmucie. Rosja traci kolejne pozycje

19.05.2023 11:00
Eksperci twierdzą, że Ukraińcy przejęli taktyczną inicjatywę w Bachmucie. Od kilku dni ukraińskie wojsko przesuwa tam swoje pozycje w głąb terytorium zajmowanego przez Rosjan.

Wołodymyr Zełenski osobiście weźmie udział w szczycie G7. Prezydent Ukrainy wygłosi przemówienie

19.05.2023 11:09
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski weźmie udział w szczycie 7 najbogatszych krajów świata w Hiroszimie. Poinformowali o tym przedstawiciele Unii Europejskiej. Ukraiński przywódca odwiedzi Japonię w ostatnim dniu spotkania - w niedzielę.

Grupa amerykańskich kongresmenów zabiega o przekazanie Ukrainie myśliwców F-16

19.05.2023 13:26
14 amerykańskich kongresmenów, Demokratów i Republikanów, wystosowało list prezydenta USA Joe Bidena z wnioskiem o natychmiastowe przekazanie Ukrainie myśliwców F-16 - poinformowała w czwartek agencja Ukrinform.