Redakcja Polska

Ukraina: reakcje na taśmy z rozmów Petra Poroszenki z Joe Bidenem

21.05.2020 12:25
Na Ukrainie trwa dyskusja na temat opublikowania nagrań z rozmów Petra Poroszenki z Joe Bidenem. Wynikać ma z nich, że 2016 roku ówczesny prezydent Ukrainy omawiał z wiceprezydentem USA decyzje państwowe - m.in. dymisję prokuratora generalnego. Petro Poroszenko nazwał ujawnienie nagrań rosyjską manipulacją.
Audio
  • Ukraina: reakcje na taśmy Poroszenki i Bidena. Materiał Pawła Buszki (IAR)
Petro Poroszenko
Petro PoroszenkoDrop of Light / Shutterstock

Ukraińska prasa ostrzega zaś przed ponownym wplątaniem Ukrainy w wewnątrzamerykańskie rozgrywki polityczne.

Petro Poroszenko uważa, że ujawnione nagrania są zmanipulowane. Jednak - jak dodał - materiały do ich stworzenia mogły wypłynąć z biura obecnego prezydenta. Jak ocenił, jest to próba przerwania poparcia USA dla Ukrainy dokonywana przez - jak to nazwał - "kremlowską piątą kolumnę". Z kolei opiniotwórczy portal Ukraińska Prawda alarmuje, że Ukrainie grozi kolejny kryzys w stosunkach z USA. W ocenie gazety internetowej wczorajsza reakcja prezydenta Zełenskiego, który sugerował winę Petra Poroszenki, a także wszczęcie przez ukraińską prokuraturę postępowania w sprawie zdrady stanu, sprawiają, że Ukraina wplątuje się amerykańską kampanię wyborczą, co może mieć dla niej katastrofalne skutki.

Joe Biden będzie prawdopodobnie rywalem Donalda Trumpa w jesiennych wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. W zeszłym roku w USA miała już miejsce tzw. afera ukraińska, która doprowadziła do wszczęcia procedury impeachmentu wobec Donalda Trumpa.


IAR/dad

Bilion euro wyniesie wielkość unijnego funduszu odbudowy po koronakryzysie

21.05.2020 11:00
Komisja Europejska ma zaproponować w przyszłym tygodniu utworzenie funduszu odbudowy po koronakryzysie przekraczającego bilion euro. Poinformował o tym wiceprzewodniczący Komisji Valdis Dombrovskis. To więcej niż początkowe przymiarki Komisji, mówiące o funduszu w wysokości 320 miliardów euro.

Białoruski teatr z Mińska i polski z Białegostoku przeczytają online "Pana Tadeusza"

21.05.2020 11:11
Narodowy Teatr Akademicki Białorusi imienia Janki Kupały i Teatr Dramatyczny imienia Aleksandra Węgierki z Białegostoku organizują w czwartek o godz. 19.00 (czasu obowiązującego w Polsce) wspólne czytanie na Facebooku "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Spotkanie literackie w internecie odbędzie się w ramach obchodów Dnia Teatru Publicznego w Polsce oraz 100. lecia istnienia Narodowego Teatru Białorusi imienia Janki Kupały.

Blisko 8,5 tys. osób wyzdrowiało w Polsce z COVID-19. Są też nowe przypadki zakażeń

21.05.2020 11:19
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 245 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem i 3 kolejnych zgonach. Od wczoraj wyzdrowiało 269 osób chorych na COVID-19.