X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Matury w czasie pandemii: w Wielkiej Brytanii odwołane, we Włoszech jeden egzamin ze wszystkich przedmiotów

07.03.2021 10:07
Z powodu pandemii Covid-19 organizacja matur w wielu krajach wygląda inaczej niż zwykle. Egzaminy nie odbędą się w Wielkiej Brytanii, oceny tam wystawią nauczyciele. We Włoszech maturzyści mają tylko jeden, ale za to długi, ustny egzamin ze wszystkich przedmiotów.
Próbna matura w liceum w Poznaniu
Próbna matura w liceum w PoznaniuPAP/Jakub Kaczmarczyk

W Niemczech matury w tym roku odbędą się na zasadach ustalanych przez kraje związkowe. W Hamburgu na przykłąd czas egzaminów zostanie wydłużony o pół godziny, a zakres tematów obejmie połowę materiału, z kolei w Hesji matura została przesunięta o pięć tygodni.

Przewodnicząca konferencji ministrów edukacji, Britta Ernst, oceniła w piątek, że "poziom matury nie ulega zmianie", ale "uczniowie powinni mieć więcej zadań do wyboru, ponieważ sytuacja dydaktyczna była czasami bardzo różna". Zdaniem Ernst w audytoriach i halach sportowych podczas egzaminów można dobrze przestrzegać zasad dotyczących dystansu i higieny.

Francja

We Francji jedną trzecią ocen będzie stanowić tzw. ocena ciągła na podstawie wyników nauki z trzech ostatnich semestrów. Maturzyści są podzieleni co do tego typu ewaluacji. - To zmniejsza stres na testach - mówi studentka Delphine, ale przyznaje, że jest to zaleta z punktu widzenia tych, którzy mieli dobrą średnią.

W ubiegłym roku po raz pierwszy w historii zrezygnowano całkowicie z egzaminów i zastąpiono maturę ocenami ciągłymi z poprzednich semestrów nauki. W tym roku egzaminy do liceów zostaną przeprowadzone z mniejszej ilości materiału z uwagi na zdalne nauczanie na wiosnę, które trwało 2 miesiące.

Włochy

We Włoszech matury przebiegną w podobny sposób jak w pierwszym roku epidemii - zdecydowało ministerstwo oświaty. Będzie to jeden długi egzamin ustny ze wszystkich przedmiotów z wyjątkiem wychowana fizycznego.

W 2020 r. matura odbywała się w ścisłym reżimie sanitarnym: maturzysta siedział w dużej sali w odległości kilku metrów od komisji złożonej ze znanych mu nauczycieli oraz osoby z zewnątrz. Na stolikach abiturientów znajdowała się przegroda z pleksiglasu; obowiązkowa była maseczka i jednorazowe rękawiczki. Stopień z matury był wystawiany na podstawie tego egzaminu oraz średniej ze wszystkich lat nauki.

W tym roku egzamin również będzie ustnym sprawdzianem wiedzy z prawie wszystkich przedmiotów nauczania, a dodatkowo maturzysta będzie musiał przygotować wcześniej pracę na temat uzgodniony z nauczycielami.

Wielka Brytania

Z kolei w Anglii, Walii i Szkocji egzaminy końcowe nie odbędą się i to nauczyciele będą wystawiać końcowe oceny.

W zeszłym roku po odwołaniu egzaminów i wystawieniu ocen na podstawie dotychczasowych osiągnięć wzrosła średnia ocen z egzaminów końcowych. "The Guardian" przewiduje, że w tym roku sytuacja ta powtórzy się, ponieważ nauczyciele będą oceniać uczniów według różnych kryteriów, nie wiedząc, w jaki sposób inne szkoły będą podejmować swoje decyzje. Rząd zapowiedział, że sytuacja żadnego z uczniów nie powinna być pogorszyć się przez pandemię, co zachęca do łagodniejszego oceniania - ocenia dziennik.

Nauczyciele powinni spotkać się osobno z każdym uczniem i wyjaśnić powody swojej decyzji, a młodzież ma prawo do odwołania się.

Finlandia

W Finlandii tegoroczne egzaminy maturalne w sesji wiosennej rozpoczną się tradycyjnie w połowie marca, jednak z powodu epidemii podjęto decyzję o zwiększeniu liczby dni egzaminacyjnych z dwóch na cztery.

W trakcie egzaminów abiturientom zalecane będzie używanie maseczek ochronnych, nie będzie to jednak obowiązek. W najbardziej zaludnionym stołecznym regionie Helsinek zaleca się także poddanie się 14-dniowej samoizolacji przed przystąpieniem do egzaminów.

Największe kontrowersje budzi kwestia przystąpienia do testów osób poddanych kwarantannie: część lokalnych samorządów daje na to przyzwolenie, a inne nie, ponieważ dla szkół problemem jest wydzielenie osobnych pomieszczeń.

Czechy i Słowacja

Ponad 70 tys. tegorocznych maturzystów w Czechach może nie przystąpić do żadnego egzaminu, a oceny zostaną im wystawione na podstawie średniej ocen ze wszystkich lat nauki. Komu proponowana ocena nie będzie odpowiadać, temu przysługuje prawo przystąpienia do egzaminu ministerialnego.

Taką zmianę zaproponował premier Andrej Babisz w wywiadzie dla dziennika "Mlada Fronta Dnes" w czwartek. Pytany o przyczyny proponowanego rozwiązania m.in. wyjaśnił, że tegoroczni maturzyści spędzili w klasach 26 dni.

Podobne rozwiązanie, które nazywane jest maturą urzędową, wprowadzono już przed rokiem na Słowacji i w tym roku ma być podobnie. Według słowackich danych w roku szkolnym 2019/2020 na maturę urzędową zdecydowało się 99 proc. maturzystów.

Litwa

Na Litwie ministerstwo oświaty, nauki i sportu poinformowało przed tygodniem, że w związku z odbywającą się nauką zdalną podstawowe dwa egzaminy maturalne - z języka litewskiego i literatury oraz matematyki - w tym roku będą wydłużone o 15 minut.

- Początkowo rozważaliśmy możliwość ułatwienia zadań, stwierdziliśmy jednak, że uczniowie mimo wszystko realizują ogólny program kształcenia i wiedzą, czego mogą się spodziewać na egzaminie - powiedział Ramunas Skaudżius, wiceminister oświaty.

W związku ze zmieniającą się sytuacją epidemiczną organizacja egzaminów może się jeszcze zmienić w niektórych krajach.


PAP/dad

W Polsce będzie produkowana szczepionka na Covid-19

06.03.2021 15:45
Firma biotechnologiczna Mabion ma produkować w Polsce szczepionkę przeciwko Covid-19 amerykańskiej firmy Novavax. Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys poinformował, że Fundusz sfinansuje inwestycje w produkcję szczepionki. Według przewidywań spółki Mabion, proces transferu technologii i jego weryfikacja zostaną zakończone w pierwszej połowie roku.

Wypadek ukraińskiego autokaru na Podkarpaciu. Szef MSZ składa kondolencje rodzinom ofiar

06.03.2021 17:44
Trzy kobiety i dwóch mężczyzn zginęło w wypadku ukraińskiego autokaru, do którego doszło w nocy na autostradzie A4 w pobliżu MOP Kaszyce k. Jarosławia na Podkarpaciu. Prokuratura ustaliła tożsamość jednej z kobiet i obu mężczyzn. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku katastrofy w ruchu lądowym. Wyrazy współczucia dla bliskich ofiar wypadku ukraińskiego autokaru na A4 złoży w sobotę szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau na ręce ministra sprawa zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleby. Minister Rau podziękował też ratownikom za sprawną akcję po wypadku.

Mateusz Morawiecki o "bardzo dobrej" rozmowie z premierem Szwecji. Tematem m.in. Rosja i Białoruś

06.03.2021 17:54
 Za mną bardzo dobra rozmowa o potrzebie spójnej polityki UE wobec innych państw, w tym Rosji, Białorusi i Chin oraz o usprawnieniu zatwierdzania szczepionek i ich produkcji w Europie - poinformował premier Mateusz Morawiecki po sobotniej rozmowie z premierem Szwecji Stefanem Löfvenem.