X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

W Warszawie można oglądać Międzynarodową Wystawę "Cosmos Discovery"

16.09.2021 15:02
Ekspozycja ilustrująca podróż człowieka w Kosmos powstała dzięki współpracy z Polską Agencją Kosmiczną oraz Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.
Audio
  • Profesor Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA, o wystawie Cosmos Discovery [POSŁUCHAJ]
Cosmos Discovery
Cosmos DiscoveryMateriały prasowe organizatorów

„Cosmos Discovery”, czyli kosmiczną wystawę z eksponatami NASA, po raz pierwszy można zobaczyć w Polsce. To jedna z największych na świecie wystaw, prezentująca tajniki pełnej wyzwań podróży człowieka w kosmos. Odwiedziły ją już miliony zwiedzających na całym świecie, m.in. we Włoszech, Portugalii, Słowacji, Czechach, a także Arabii Saudyjskiej. Teraz tę wyjątkową ekspozycję, powstałą we współpracy z amerykańską agencją NASA, Cosmosphere Museum oraz Polską Agencją Kosmiczną i Centrum Badań Kosmicznych PAN, można obejrzeć w warszawskim Muzeum Nowa.

Wystawa zawiera setki oryginalnych eksponatów z USA i Rosji, które znajdowały się w kosmosie, udostępnionych przez NASA. Polska edycja, dzięki współpracy z Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Polską Agencją Kosmiczną POLSA, została także poszerzona o eksponaty z misji kosmicznych, w których brała udział Polska. Na powierzchni ponad 3 000 m2 można zobaczyć oryginalne części promów kosmicznych, stacje orbitalne oraz same statki kosmiczne.

Zwiedzający mogą obejrzeć unikalną kolekcję oryginalnych skafandrów, dokładnych modeli statków i promów kosmicznych oraz rakiet wyposażonych w oryginalne elementy. Między można wejść do wnętrza stacji orbitalnej MIR w skali 1:1, obejrzeć statek Mercury, statek kosmiczny Apollo 11, kokpit promu kosmicznego Columbia, rakietę kosmiczną Saturn V w skali 1:10, a także oryginalną dyszę promu kosmicznego oraz statek kosmiczny Sojuz.

Specjalna galeria została poświęcona podbojowi Księżyca i misjom Apollo. Można zobaczyć między innymi odrzut silnika rakietowego Saturn V i Apollo 11.

W pozostałych galeriach prezentowane są także wszystkie amerykańskie promy kosmiczne oraz prom rosyjski, a także najnowsze projekty NASA, Space X oraz innych agencji i firm prywatnych, których celem jest skolonizowanie Księżyca, a następnie pilotowanie lotu na Marsa.

Nie zabrakło także czegoś dla miłośników mocnych wrażeń. W interaktywnym „COSMOS CAMP” uczestnicy mogą doświadczyć wymagającego treningu astronautów oraz najnowocześniejszej technologii 3D.

Z profesorem Grzegorzem Wrochną, prezesem Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA, rozmawiał Przemysław Pawełek.

Ambasada RP w Kairze z sukcesem wspiera prace badawcze polskich archeologów w Egipcie

16.09.2021 13:00
Obecność polskich archeologów w Egipcie ma długą historię i tradycję. Polscy badacze są obecni w Egipcie od ponad osiemdziesięciu lat. To tam stawiała pierwsze kroki polska szkoła archeologii śródziemnomorskiej, pracując na kilkudziesięciu stanowiskach archeologicznych. Od kilku dekad każdego roku w Egipcie działa około dziesięciu misji pod auspicjami Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Z sukcesem wspiera je polska placówka dyplomatyczna, którą kieruje dr Michał Łabenda. - Pomoc naszym badaczom to jeden z priorytetów Ambasady RP w Kairze - mówi dyplomata, w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy.

Szymon Szynkowski vel Sęk: coraz bliżej powstania pomnika polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie

16.09.2021 08:43
"Liczymy, że pierwsze prace ruszą w połowie nowej kadencji Bundestagu" - poinformował na konferencji prasowej wiceszef polskiej dyplomacji Szymon Szynkowski vel Sęk.

Yusef Komunyakaa, Afroamerykanin z USA tegorocznym laureatem Nagrody im. Zbigniewa Herberta

16.09.2021 12:41
Jury Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta uhonorowało w tym roku jednego z najoryginalniejszych i najbardziej wyrazistych poetów naszej współczesności