Redakcja Polska

Odtajniono kolejne akta w sprawie śmierci Johna F. Kennedy'ego. Jest w nich Polski wątek

16.12.2021 11:11
Z odtajnionych przez prezydenta USA Joe Bidena dokumentów dotyczących śmierci Johna Kennedy’ego wynika, że na dwa miesiące przed jego zastrzeleniem sprawca kontaktował się z KGB. W aktach ze śledztwa w sprawie zabójstwa pojawia się także polski wątek.
John Fitzgerald Kennedy zginął 22 listopada 1963, zastrzelony w Dallas w Teksasie
John Fitzgerald Kennedy zginął 22 listopada 1963, zastrzelony w Dallas w Teksasierblfmr/ Shutterstock

Amerykańskie archiwa państwowe odtajniły 1500 stron dokumentów. Zawierają one między innymi meldunek, że dzień po zastrzeleniu Kennedy’ego do Ataszatu Marynarki Wojennej USA w Canberrze zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako polski szofer z ambasady ZSRR w Australii. Powiedział on, że prawdopodobnie sowiecki rząd sfinansował zabójstwo. Z dokumentu wynika, że ten sam mężczyzna telefonował do amerykańskiego ataszatu w październiku 1962 roku z informacją, że Moskwa przeznaczyła 100 tysięcy dolarów na przeprowadzenie zamachu na prezydenta Kennedy’ego. CIA zwróciło się o pomoc w tej sprawie do australijskich służb specjalnych. Odpowiedziały one, że sowiecka ambasada zatrudnia włącznie Rosjan jako kierowców i że informator był "pomylony".

W archiwach znajdują się relacje ze spotkań zabójcy Kennedy’ego Lee Harveya Oswalda z działaczami komunistycznymi w Meksyku oraz informacje o jego spotkaniu z konsulem z ZSRR Walerijem Kostikowem, który był agentem KGB. O spotkaniu wiadomo było wcześniej ale jego okoliczności pozostawały nieznane. Z ujawnionych dokumentów wynika, że spotkanie Oswalada z Kostikowem odbyło się w ambasadzie ZSRR na dwa miesiące przed zamachem na Kennedy’ego i że zostało ono zainicjowane przez Oswalda.

Odtajnione dokumenty archiwalne zawierają także prawie 70 stron materiałów na temat amerykańskich operacji na Kubie.

IAR/dad

Współczesność i historia Warszawy, czyli wizje urbanistów i architektów o odbudowanej stolicy

16.12.2021 09:30
"Sny o Warszawie. Wizje przebudowy miasta 1945-1952" to książka laureata tegorocznej Nagrody Klio w kategorii Varsaviana Krzysztofa Mordyńskiego.

Mateusz Morawiecki: trzeba wyciągnąć dłoń do krajów Partnerstwa Wschodniego, by Rosja ich nie zdominowała

16.12.2021 08:43
W Brukseli zakończył się w środę wieczorem szczyt Partnerstwa Wschodniego. Szefowie państw i rządów Unii Europejskiej, przewodniczący Rady Europejskiej i szefowa Komisji Europejskiej spotkali się z przywódcami Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. - Nasza pomoc dla krajów Partnerstwa Wschodniego musi być szczodra, powinniśmy zaoferować coś atrakcyjnego dla tych państw, by punkt ciężkości przesuwał się w kierunku zachodnim - mówił w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że UE "powinna wyciągnąć pomocną dłoń do krajów Partnerstwa Wschodniego", bo w przeciwnym razie zdominuje je Rosja.