X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

W środę w kościołach w całej Polsce modlono się o pokój na Ukrainie

27.01.2022 11:45
Na apel papieża Franciszka odpowiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki, który wezwał do modlitwy w intencji pokoju u naszego wschodniego sąsiada.    
Audio
  • W środę w kościołach w całej Polsce modlono się o pokój na Ukrainie - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Środa dniem modlitwy o pokój na Ukrainie, który ogłosił papież Franciszek w związku z eskalacją napięcia wokół tego kraju i groźbą rosyjskiej agresji
Środa dniem modlitwy o pokój na Ukrainie, który ogłosił papież Franciszek w związku z eskalacją napięcia wokół tego kraju i groźbą rosyjskiej agresji Foto: PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

W archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie w mszy świętej w intencji pokoju na Ukrainie wzięli udział między innymi członkowie Wspólnoty "Opoka" z Ukrainy, Białorusi, Rosji i Kazachstanu. Przewodniczący Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie ksiądz Leszek Kryża podkreślał podczas nabożeństwa, że wojna w ostatecznym rozrachunku zawsze jest porażką ludzkości.

W intencji pokoju na Ukrainie modlono się na wieczornej mszy świętej w archikatedrze lubelskiej. - Nasza modlitwa to wyraz solidarności ze społeczeństwem ukraińskim - powiedział proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie ksiądz mitrat Stefan Batruch.

W dniu modlitwy o pokój na Ukrainie ksiądz Leszek Kryża mówił o znaczeniu naszego wsparcia dla tego kraju. Jak zaznacza przewodniczący Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie mieszkańcy Ukrainy do dziś odczuwają skutki działań zbrojnych rozpoczętych w 2014 roku. Osierocone i podzielone rodziny, a także zburzone domy i mosty to żniwo wojny. „W okolicach Doniecka nadal nie milkną strzały” - dodaje ksiądz Leszek Kryża.

Nuncjusz apostolski na Ukrainie arcybiskup Visvaladas Kulbokas powiedział watykańskim mediom, że Franciszek jest w tym kraju zwierzchnikiem religijnym o największym zaufaniu społecznym. Dlatego, jak dodał, jego apel dodał Ukraińcom otuchy i dzięki temu wiedzą, że nie są sami.

Na apel papieża Franciszka odpowiedziano w wielu krajach. Do modlitwy w intencji pokoju na Ukrainie wezwała m.in. Konferencja Episkopatu Portugalii. Nie brakowało też gestów wsparcia dla mniejszości ukraińskiej licznie zamieszkującej ten kraj. Na modlitwy dla prawosławnej wspólnoty Ukraińców udostępniono m.in. jedną z kaplic w Vila Real na północy kraju.

IAR/ep

Na świecie wzrasta wiedza o ratującej Żydów Grupie Ładosia

26.01.2022 17:16
Na świecie wzrasta wiedza o działalności Grupy Ładosia, każde spotkanie na ten temat pomaga ją przekazywać dalej, ale też pomaga nam w ustalaniu kolejnych faktów, bo ta historia jest wciąż odkrywana - mówi Monika Maniewska, badaczka z Instytutu Pileckiego.

Na granicy z Ukrainą stacjonuje już 127 tys. rosyjskich żołnierzy. Są też Iskandery i szpitale polowe

27.01.2022 12:09
Ministerstwo obrony narodowej Ukrainy poinformowało o zmobilizowaniu w pobliżu granicy ponad 127 tys. żołnierzy rosyjskich wojsk lądowych, powietrznych oraz marynarki wojennej. Na przygranicznych poligonach zgromadzono również m.in. zdolne do dosięgnięcia Kijowa pociski balistyczne Iskander, wykorzystywany do działań wywiadowczych sprzęt radiowy i satelitarny, zapasy amunicji oraz szpitale polowe.

Odnaleziono niemieckie dokumenty o powstaniu obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci w Łodzi

27.01.2022 12:34
Pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu w Łodzi odnaleźli w zasobach IPN dokumenty opisujące proces powstawania obozu koncentracyjnego Kinder-KL Litzmannstadt. Dotyczą spotkania w Głównym Urzędzie Bezpieczeństwa Rzeszy w listopadzie 1941 roku.