Redakcja Polska

Interfax: tysiące ludzi uciekają z Donbasu. BBC: mężczyznom zabrania się wyjazdu

19.02.2022 08:50
Do Rosji przybywają uchodźcy z Donbasu - podała agencja Interfax. BBC ocenia, że z terenów zajętych przez separatystów, do obwodu rostowskiego może trafić nawet milion osób i stwierdza, że samozwańcze władze regionu nie wypuszczają mężczyzn w wieku od 18 do 55 lat.
Według BBC, samozwańcze władze separatystycznych regionów nie wypuszczają mężczyzn w wieku od 18 do 55 lat. Stacja oceniła, że może dojść do ewakuacji prawie miliona osób
Według BBC, samozwańcze władze separatystycznych regionów nie wypuszczają mężczyzn w wieku od 18 do 55 lat. Stacja oceniła, że może dojść do ewakuacji prawie miliona osóbSebastian Castelier/ Shuttersstock

Według separatystów, ponad 25 tysięcy osób z obwodu ługańskiego przekroczyło rosyjską granicę korzystając z własnych środków transportu, a kolejne 10 tysięcy czeka w zorganizowanych kolumnach na wjazd. Natomiast z obwodu donieckiego wjechało do Rosji około 3200 osób.

W piątek liderzy separatystów z Donbasu wezwali mieszkańców do ewakuacji przez wschodnią granicę.

Posłuchaj
00:49 separatysci - przerzut - spec .mp3 Do Rosji przybywają uchodźcy z Donbasu - podała agencja Interfax. Według separatystów, ponad 25 tysięcy osób z obwodu ługańskiego przekroczyło rosyjską granicę korzystając z własnych środków transportu, a kolejne 10 tysięcy czeka w zorganizowanych kolumnach na wjazd - relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

Rosja przygotowuje kilkanaście tysięcy miejsc dla uchodźców w obwodzie rostowskim. Wszyscy mają zostać poddani testom na obecność koronawirusa. Na polecenie Władimira Putina każdy uchodźca dostanie 10 tysięcy rubli. Dziś mają zostać uruchomione specjalne składy kolejowe dla osób, które chcą się ewakuować z Donbasu do Rosji.

W ocenie części niezależnych analityków, Moskwa może wykorzystać każdą prowokację w Donbasie do przeprowadzenia inwazji na Ukrainę.

USA ostrzegają przed prowokacjami

Według BBC, samozwańcze władze separatystycznych regionów nie wypuszczają mężczyzn w wieku od 18 do 55 lat. Stacja oceniła, że może dojść do ewakuacji prawie miliona osób.

Podczas wystąpienia w Białym Domu Joe Biden powiedział, że Rosja rozpoczęła prowokacje, które mają uzasadnić inwazję na Ukrainę. Prezydent USA wyraził przekonanie, że atak jest już tylko kwestią dni i dodał, że jeśli Rosja dokona inwazji to będzie odpowiedzialna za katastrofalną i niepotrzebną wojnę z wyboru.

"Nasze informacje jasno wskazują, że rosyjskie siły przygotowują się do ataku na Ukrainę w ciągu najbliższych dni" - powiedział w czwartek sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ (PAP) "Nasze informacje jasno wskazują, że rosyjskie siły przygotowują się do ataku na Ukrainę w ciągu najbliższych dni" - powiedział w czwartek sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ (PAP)

IAR/PAP/dad

Mateusz Morawiecki w Brukseli: konstruujemy pakiet unijnych sankcji wobec Rosji

18.02.2022 14:42
- Napływają kolejne raporty o możliwości ataku Rosji na Ukrainę. Konstruujemy pakiet unijnych sankcji wobec Rosji, by odpowiedź Zachodu była bardzo mocna - powiedział w piątek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.

Biden: Putin podjął już decyzję. Do ataku Rosji na Ukrainę może dojść w ciągu kilku dni

19.02.2022 08:19
Prezydent USA Joe Biden wyraził przekonanie, że Władimir Putin podjął decyzję o inwazji na Ukrainę. Biden ostrzegł prezydenta Rosji przed konsekwencjami ataku i wezwał by wybrał drogę dyplomacji. Prezydent USA zapowiedział obronę całego terytorium NATO.