Redakcja Polska

Ambasador RP w Kijowie: to miasto nie do zdobycia. "Ukraińcy nie mają już nic do stracenia poza swoim życiem"

02.03.2022 11:43
Kijów, to miasto jest nie do zdobycia; jest tylko cena krwi, ale Ukraińcy nie maja już nic do stracenia poza swoim życiem, nic ich nie zniechęci do walki z Rosją - podkreślił w środę ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki.
Kijów: mieszkańcy miasta przygotowują Koktajle Mołotowa
Kijów: mieszkańcy miasta przygotowują "Koktajle Mołotowa"PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Bartosz Cichocki w radiowej Trójce był pytany o obecną sytuację w Kijowie. Przyznał, że połączył się ze słuchaczami w Polsce ze schronu, w którym obecnie przebywa, gdyż "właśnie odwołano alarm bombowy". Podczas rozmowy przyznał też, że do schronu musi chronić się mniej więcej pięć razy dziennie. Pomimo tego ocenił, że w jego dzielnicy noc minęła bardzo spokojnie. - Trudno mi powiedzieć, czy wszędzie (w Kijowie) tak było - dodał.

Jak zaznaczył, po wtorkowym bombardowaniu stacji telewizyjnej w Kijowie, nie działa nadawanie telewizji ukraińskiej. W związku z tym, jak mówił, informacje do Kijowa docierają za pośrednictwem internetu. Przyznał, że korzysta również z polskich źródeł informacji.

Zniszczenia w Kijowie

Mówiąc o stratach, których doświadczył do tej pory Kijów, Cichocki poinformował, że poważnie jest zniszczona główna, zachodnia arteria prowadząca do miasta. Są też bardzo zniszczone miejscowości podkijowskie na północnym-zachodzie. - Niepokojące są wieści sprzed dwóch dni, kiedy rakieta - prawdopodobnie Iskander - upadła w centrum starego miasta w Czernichowie. Także dewastacji barbarzyńskiej ulegają zarówno obiekty infrastruktury, służby zdrowia, jak i zabytki - powiedział ambasador.

Jak dodał, przed wojną na Ukrainie nie był w stanie sobie wyobrazić takiej skali pogwałcenia prawa międzynarodowego przez Rosjan, ale też nie wyobrażał sobie, że Ukraina - poza zaciętością, dumą i patriotyzmem Ukraińców - ma tak wysokie umiejętności wojskowe. - Są teoretycznie stroną słabszą, ale wykorzystują niezwykle kompetentnie to co mają. Tutaj od kilkunastoletnich chłopców po emerytów, każdy będzie bronił swoich bliskich i nic dobrego tutaj Rosjan nie czeka - podkreślił.

Bartosz Cichocki zauważył, że Rosja z premedytacją atakuje ukraińskich cywilów. - Rosja uruchamiając tego typu agresję musiała wiedzieć i miała to wkalkulowane, że będą ginąc dzieci, kobiety, starcy, chorzy - stwierdził. - Nie spodziewam się, że w dalszym ciągu działań wojennych Rosjanie zaczną ograniczać się nagle do celów wojskowych - dodał.

Mówiąc o tym jak wygląda zaopatrzenie miasta w żywność, Cichocki stwierdził, że znaczna część mieszkańców zrobiła zapasy. Według niego we wtorek jeszcze można było robić zakupy, ale teraz część sklepów został zamknięta "z zapasami na czarną godzinę". - Tego (żywności) wystarczy. Są drogi zaopatrywania - zapewnił.

"Ukraińcy nie maja już nic do stracenia poza swoim życiem"

- To miasto jest nie do zdobycia, jest tylko cena krwi, ale Ukraińcy nie maja już nic do stracenia poza swoim życiem, nic ich nie zniechęci do walki - ocenił ambasador RP. Podkreślił, że ważne jest, by Ukraińscy nie upadli na duchu, dlatego ważny jest dla nich każdy gest poparcia, w tym obecność dyplomatyczna.

Mówiąc o negocjacjach ukraińsko - rosyjskich stwierdził: "nie wierzę w to, że Ukraińscy przyjmą takie warunki polityczne, które pozbawią ich suwerenności, terytorium, czy prawa do decydowania o własnej przyszłości".


PAP/dad

Skoordynowana pomoc dla uchodźców z Ukrainy. MSZ uruchamia specjalny formularz

28.02.2022 14:10
W związku z agresją rosyjską na Ukrainie uruchomiona została strona pomagamukrainie.gov.pl, za pośrednictwem której będzie koordynowana pomoc - przekazało w niedzielę Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Na stronie dostępny jest formularz zgłoszeniowy dla wszystkich zainteresowanych pomocą.

Ambasador RP na Ukrainie: noc w Kijowie minęła nadzwyczaj spokojnie

01.03.2022 09:24
Ambasador RP na Ukrainie przekazał we wtorek, że ostatnia noc w Kijowe minęła "nadzwyczaj spokojnie w stosunku do tego, co było zapowiadane". Dodał, że największym problemem jest brak dostaw do sklepów.

Na Ukrainie wciąż znajduje się około kilkuset Polaków

01.03.2022 09:44
Ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki we wtorek przekazał, że obecnie na Ukrainie według systemu Odyseusz znajduje się około kilkuset, bliżej tysiąca obywateli Polski. Większość z nich przebywa w zachodnich obwodach Ukrainy.

"Dobranoc Europo. Gdy śpisz, mali Ukraińcy strzegą twoich snów". Wstrząsający wpis parlamentu

02.03.2022 09:27
"Dobranoc Europo. Gdy śpisz, mali Ukraińcy strzegą twoich snów, stając się żywymi tarczami dla Unii Europejskiej przed rosyjską inwazją" - napisano we wtorek wieczorem na twitterowym profilu ukraińskiej Rady Najwyższej (parlamentu).