Redakcja Polska

Wilno zmieni adres rosyjskiej ambasady na "ulicę Bohaterów Ukrainy"

03.03.2022 14:41
Władze Wilna postanowiły nazwać jedną z uliczek, która znajduje się koło rosyjskiej ambasady, ulicą Bohaterów Ukrainy. Poinformował o tym w sieciach społecznościowych mer litewskiej stolicy Remigijus Šimašius.
Audio
  • Wilno zmieni adres rosyjskiej ambasady na "ulicę Bohaterów Ukrainy". Materiał Kamila Zalewskiego
Panorama Wilna
Panorama WilnaMNStudio/shutterstock

Remigijus Šimašius napisał, że pracownicy ambasady Rosji będą musieli oddać hołd ukraińskim bohaterom, wpisując nazwę ulicy na swoich wizytówkach. "A każdy, kto wyśle list do tej placówki dyplomatycznej, będzie musiał pomyśleć o ofiarach rosyjskiej agresji i ukraińskich bohaterach" - czytamy w jego wpisie. Oznacza to, że faktycznie zmieni się adres rosyjskiej ambasady na Litwie. Mer Wilna zaznaczył, że jedynym budynkiem, który znajdzie się na "ulicy Bohaterów Ukrainy" będzie właśnie placówka dyplomatyczna Rosji. "Rozmawiałem też z ministrem transportu Mariusem Skuodisem. Podejrzewam, że Poczta Litewska niekoniecznie dostarczy listy, jeśli adres zostanie wpisany błędnie" - napisał Remigijus Šimašius.

Formalności związane ze zmianą adresu mają zostać dopełnione w przyszłym tygodniu.


IAR/dad

Bruce Liu: swoje występy z okazji 212. rocznicy urodzin Chopina dedykuję ofiarom wojny w Ukrainie

03.03.2022 12:24
Rzeczą absolutnie naturalną było dla mnie zadedykowanie moich występów z okazji 212. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina ofiarom wojny w Ukrainie - powiedział w środę na konferencji prasowej w Warszawie Bruce Liu, zwycięzca XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Ewakuacja Polaków z Ukrainy. Przybyły już trzy konwoje ze Lwowa

03.03.2022 12:47
Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk przekazał, że "we współpracy z innymi instytucjami MSZ i Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie zorganizowały trzy konwoje ratujące Polaków z terenów objętych wojną".

Sukces ukraińskiej armii. "Po raz pierwszy od tygodnia wojsko dotarło do granicy państwowej"

03.03.2022 13:12
Po raz pierwszy od początku wojny z Rosją ukraińskie wojsko dotarło do linii granicy państwowej w obwodzie sumskim - podał na Facebooku sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow.