Redakcja Polska

Joe Biden spotkał się z uchodźcami na Stadionie Narodowym. Padły mocne słowa: Putin jest rzeźnikiem

26.03.2022 17:10
Prezydent Joe Biden odwiedził Stadion Narodowy, gdzie razem z premierem Mateuszem Morawieckim i prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim przyglądał się, jak udzielana jest pomoc uchodźcom wojennym. Wysłuchał też osobistych historii Ukraińców. - Putin jest rzeźnikiem - stwierdził w rozmowie z mediami. 
Prezydent Joe Biden na Stadionie Narodowym
Prezydent Joe Biden na Stadionie NarodowymTwitter/@wojciechce

Prezydent USA, w nieformalnym stroju - w czapce baseballowej - rozmawiał na Stadionie Narodowym zarówno z uchodźcami, jak i wolontariuszami, którzy wydają tam posiłki. Sam spróbował kilku potraw.

Joe Bidenowi towarzyszył także amerykańsko-hiszpański szef kuchni Jose Andres, który wraz ze swoją organizacją charytatywną World Central Kitchen pomaga uchodźcom z Ukrainy m.in. na przejściu granicznym w Medyce, organizując kuchnię polową.

"Putin jest rzeźnikiem"

Obecni na Stadionie Narodowym robili sobie z amerykańskim politykiem zdjęcia, a ten chętnie pozował. Rozmawiał również z dziećmi uchodźców, przytulał je i brał na ręce.

Prezydent Biden był pytany przez dziennikarzy o agresywną politykę Władimira Putina, która doprowadziła do dramatycznej sytuacji milionów obywateli Ukrainy. - Putin jest rzeźnikiem - stwierdził w odpowiedzi amerykański prezydent.

Na Stadionie Narodowym znajduje się jeden z największych punktów, w którym uchodźcy mogą wnioskować o numer PESEL. Jest on nadawany wszystkim obywatelom Ukrainy, którzy po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji uciekli z terenów Ukrainy i mieszkają w Polsce.

Joe Biden w Polsce

Wcześniej w Pałacu Prezydenckim miało miejsce spotkanie prezydentów Polski i USA Andrzeja Dudy i Joe Bidena wraz z delegacjami. Prezydenci spotkali się też w wąskim gronie w towarzystwie sekretarza stanu USA Antonego Blinkena i szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawła Solocha. Tematem rozmów było bezpieczeństwo regionu w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

PR24/IAR/PAP/ho

Francuski dziennik: Polska centrum amerykańskiego wsparcia militarnego dla Ukrainy

26.03.2022 10:39
Polska stała się centrum amerykańskiego wsparcia militarnego dla Ukrainy, ale także miejscem pierwszego schronienia dla milionów ukraińskich uciekinierów przed wojną – pisze w sobotę dziennik "Le Figaro" w komentarzu do wizyty prezydenta Joe Bidena w Polsce.

Spotkanie ministrów obrony i dyplomacji USA i Ukrainy w Warszawie. Biden dołączył do rozmów

26.03.2022 12:32
Składający wizytę w Polsce prezydent USA Joe Biden dołączył do odbywającego się w Warszawie spotkania szefów MON i MSZ Ukrainy i USA. Ołeksij Reznikow informował wcześniej, że rozmowy dotyczą m.in. współpracy politycznej i wojskowej.

Joe Biden na spotkaniu z Andrzejem Dudą: artykuł 5. NATO to dla nas święte zobowiązanie

26.03.2022 15:47
W Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyło się spotkanie prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena z prezydentem Andrzejem Dudą. - Władimir Putin liczył, że podzieli NATO. Nie udało mu się to. Art. 5 Sojuszu Północnoatlantyckiego jest dla nas świętością - mówił amerykański przywódca.